Balusterformade med maskaronförsedda fabeldjurshänklar, tapphål med maskaron. Dekor i starkeldsblått av svävande mytologiska gestalter, landskap samt påskrift "Ague Eriugi" samt "Agua fumarie". Höjd 42 cm.
Båda fötterna med lagningar, glasyrskador, nagg. (2)
Jfr Giovanni Conti, L´Arte della Majolica in Italia, pl 358.