" 'Möllan' på slätten"
Signerad G.R. och daterad 1904. Duk 44,5 x 66 cm.
Tidigare i Direktör H.E. Henkes samlingar, Stockholm.
Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 594 a, sid 107.