65
74509

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

" 'Möllan' på slätten"

Signerad G.R. och daterad 1904. Duk 44,5 x 66 cm.

Proveniens

Tidigare i Direktör H.E. Henkes samlingar, Stockholm.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 594 a, sid 107.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

91. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK