939
121181

ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget/Egg Chair", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 730 EUR
2 380 - 2 850 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Klädsel i svart skinn, sits med lös skinnklädd dyna, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium.

Obetydligt slitage.

Modellen formgiven år 1958 till inredningen av SAS Royal Hotel, Köpenhamn.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?