Vårens Klassiska 556

19 föremål
1374. POKALGLAS med LOCK, Tyskland, troligen Nürnberg, omkring 1700.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1375. POKALGLAS. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1376. VINGLAS, Böhmen, 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1377. VINGLAS, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1379. BÄGARE, Tyskland/Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1380. POKAL med LOCK, Tyskland/Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1381. BÄGARE med LOCK, Böhmen, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1382. GLASSERVIS, 36 delar. Böhmen 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1383. POKALGLAS, England 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1384. VINGLAS, 7+4 stycken, England 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1387. SPETSGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1389. STOP, glas och förgyllt silver. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1390. STARKVINSGLAS, 6+1 stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1392. GLASSERVIS, 122 delar, Kosta "Junior".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1393. GLASSERVIS, 92 delar, "Hörningsholm", Gerda Strömberg, Strömbergshyttan.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK