Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1629. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1629. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1199. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 213 x 134 cm.
1199. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 213 x 134 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1200. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 203 x 130,5 cm.
1200. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 203 x 130,5 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
9. Stefan Johansson, "Två lyktor".
9. Stefan Johansson, "Två lyktor".
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
976. TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.
976. TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
189. Carl Holsoe, Salongsinteriör.
189. Carl Holsoe, Salongsinteriör.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
437. Erik Dahlbergh, "Suecia Antiqua et Hodierna".
437. Erik Dahlbergh, "Suecia Antiqua et Hodierna".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
470. SOCKERSKÅLAR med skedar, ett par, av Anders Reutz, Göteborg 1773. Rokoko.
470. SOCKERSKÅLAR med skedar, ett par, av Anders Reutz, Göteborg 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1026. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. Senempire-stil.
1026. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. Senempire-stil.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1412. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
1412. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
88. August Hagborg, Fiskarflickor, Bretagne.
88. August Hagborg, Fiskarflickor, Bretagne.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1408. YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.
1408. YTTERFODER, fajans, Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). Rokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1399. GLASSKÖLJARE, fajans, omärkt, Holland, 1700-tal.
1399. GLASSKÖLJARE, fajans, omärkt, Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
44. Ernst Josephson, "Fiolspelare med akrostikon".
44. Ernst Josephson, "Fiolspelare med akrostikon".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1396. STOP, fajans med tennlock, Tyskland 1700-tal.
1396. STOP, fajans med tennlock, Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
870. BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.
870. BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
941. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
941. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
861. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
861. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1231. SEMIANTIK TÄBRIS. 369 x 260,5 cm.
1231. SEMIANTIK TÄBRIS. 369 x 260,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
280. Gaspard Dughet Hans krets, Jacob och Rakel.
280. Gaspard Dughet Hans krets, Jacob och Rakel.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
379. Thomas Luny Tillskriven, Kustlandskap med figurer och båtar.
379. Thomas Luny Tillskriven, Kustlandskap med figurer och båtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
279. Den helige Hieronimus.
279. Den helige Hieronimus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
328. Stilleben med frukter.
328. Stilleben med frukter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1187. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 200,5 x 124,5 cm.
1187. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 200,5 x 124,5 cm.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1148. ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 111,5 x 46 cm. Skåne 1778.
1148. ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 111,5 x 46 cm. Skåne 1778.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1191. SEMIANTIK KESHAN. 458 x 314,5 cm.
1191. SEMIANTIK KESHAN. 458 x 314,5 cm.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1228. ANTIK TÄBRIS. 388,5 x 293 cm.
1228. ANTIK TÄBRIS. 388,5 x 293 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1186. OLD SILKE KESHAN. 366,5 x 259 cm.
1186. OLD SILKE KESHAN. 366,5 x 259 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1227. ANTIK TÄBRIS. 549 x 391 cm.
1227. ANTIK TÄBRIS. 549 x 391 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
156. Mosse Stoopendaal, Räv i skogslandskap.
156. Mosse Stoopendaal, Räv i skogslandskap.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
473. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.
473. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1162. SEMIANTIK BIDJAR GALLERI. 309 x 114 cm.
1162. SEMIANTIK BIDJAR GALLERI. 309 x 114 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
543. SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.
543. SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1176. ANTIK KAUKAS, BORDJALOU KAZAK. 263,5 x 110 cm.
1176. ANTIK KAUKAS, BORDJALOU KAZAK. 263,5 x 110 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1185. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 194 x 129,5 cm.
1185. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 194 x 129,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1229. OLD TÄBRIS. 351,5 x 252 cm.
1229. OLD TÄBRIS. 351,5 x 252 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1230. SEMIANTIK TÄBRIS. 526,5 x 363 cm.
1230. SEMIANTIK TÄBRIS. 526,5 x 363 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1234. OLD TÄBRIS. 321 x 239 cm.
1234. OLD TÄBRIS. 321 x 239 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1075. BORDSUR. Frankrike, sent 1800-tal. Louis XV-stil.
1075. BORDSUR. Frankrike, sent 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1178. SEMIANTIK KAUKAS. 224 x 110,5 cm.
1178. SEMIANTIK KAUKAS. 224 x 110,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1155. ANTIK AZERBADJAN. 418 x 256,5 cm.
1155. ANTIK AZERBADJAN. 418 x 256,5 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1177. SEMIANTIK KAUKAS. 182 x 128,5 cm.
1177. SEMIANTIK KAUKAS. 182 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1069. BORDSUR. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
1069. BORDSUR. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1173. ANTIK KARABAGH. 301,5 x 157 cm.
1173. ANTIK KARABAGH. 301,5 x 157 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK
1168. SEMIANTIK ISFAHAN. 211 x 143 cm.
1168. SEMIANTIK ISFAHAN. 211 x 143 cm.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1233. SEMIANTIK TÄBRIS sannolikt. 281 x 169 cm.
1233. SEMIANTIK TÄBRIS sannolikt. 281 x 169 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
171. Anders Zorn, "De två".
171. Anders Zorn, "De två".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1189. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL, S.K. MOTACHEM. 203 x 134,5 cm.
1189. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL, S.K. MOTACHEM. 203 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1205. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211 x 135 cm.
1205. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211 x 135 cm.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1204. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 239 x 138,5 cm.
1204. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 239 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1181. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 300,5 x 219 cm.
1181. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 300,5 x 219 cm.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1606. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1606. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1237. SEMIANTIK VÄSTPERSISK GALLERI. 495 x 114,5 cm.
1237. SEMIANTIK VÄSTPERSISK GALLERI. 495 x 114,5 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1225. ANTIK TURKMENSK TORBA, möjligen Saryk. 35,5 x 109,5 cm.
1225. ANTIK TURKMENSK TORBA, möjligen Saryk. 35,5 x 109,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1359. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.
1359. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1347. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1347. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1338. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets slut.
1338. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1349. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.
1349. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1339. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.
1339. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1341. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1341. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1336. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.
1336. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1526. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
1526. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1525. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
1525. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1375. POKALGLAS. Tyskland, 1700-talets första hälft.
1375. POKALGLAS. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1572. KANNA för olja och vinäger, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1572. KANNA för olja och vinäger, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1505. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1505. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1772. KRUKA, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
1772. KRUKA, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1458. SKÅL, keramik. Temmoku, Song dynastin (960-1279).
1458. SKÅL, keramik. Temmoku, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1520. PENSELKOPP, jade. Qing dynastin, 1700-tal.
1520. PENSELKOPP, jade. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1731. KANNA, porslin med silvermontering. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1731. KANNA, porslin med silvermontering. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1722. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1722. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1723. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1723. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1087. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1087. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
36. Anna Palm de Rosa, Fortkörningsböter, Bois de Boulogne.
36. Anna Palm de Rosa, Fortkörningsböter, Bois de Boulogne.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1258. "Kejsar Alexander II" (1818-1881.
1258. "Kejsar Alexander II" (1818-1881.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1257. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1796).
1257. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1796).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1491. FAT, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
1491. FAT, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
905. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
905. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
907. SPELBORD. Sengustavianskt.
907. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1643. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1643. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1742. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1742. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1124. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
1124. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1474. RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1474. RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1169. SEMIANTIK ISFAHAN. 226 x 140 cm.
1169. SEMIANTIK ISFAHAN. 226 x 140 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
145. Oskar Bergman, Vårbjörkar och röda stugor vid havet.
145. Oskar Bergman, Vårbjörkar och röda stugor vid havet.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
344. Antoine Coypel Efter, Kurtis.
344. Antoine Coypel Efter, Kurtis.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. FRANSISCO SORIA AEDO, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
219. FRANSISCO SORIA AEDO, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1196. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL 200 x 136 cm.
1196. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL 200 x 136 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK