Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1607. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1607. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1580. SMÖRSNÄCKOR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1580. SMÖRSNÄCKOR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
856. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
856. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1312. SNUSDOSA, Tula 1800-talets början.
1312. SNUSDOSA, Tula 1800-talets början.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1641. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1641. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
362. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.
362. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1072. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
1072. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1111. SIGILL I DOSA. Josef II. Österrike 1780-tal.
1111. SIGILL I DOSA. Josef II. Österrike 1780-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1116. DRYCKESKANNA. Norge, daterad 1741.
1116. DRYCKESKANNA. Norge, daterad 1741.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
208. Carl Haag, Beduinfamilj i öknen.
208. Carl Haag, Beduinfamilj i öknen.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
206. William Stephen Coleman, Trädgårdsmotiv med flickor.
206. William Stephen Coleman, Trädgårdsmotiv med flickor.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
380. Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.
380. Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1622. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1582. RAKFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1582. RAKFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
235. Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Karl XII" (1682-1718).
235. Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Karl XII" (1682-1718).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
74. Alfred Wahlberg, Höstlandskap.
74. Alfred Wahlberg, Höstlandskap.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
73. Alfred Wahlberg, Vårlandskap.
73. Alfred Wahlberg, Vårlandskap.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
72. Alfred Wahlberg, Stämningslandskap.
72. Alfred Wahlberg, Stämningslandskap.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
101. Helmer Masolle, "Modell med tulpaner".
101. Helmer Masolle, "Modell med tulpaner".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
79. Severin Nilson, Flicka i skogsbryn.
79. Severin Nilson, Flicka i skogsbryn.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
424. David Richter dy Tillskriven, Man i allongeperuk och harnesk.
424. David Richter dy Tillskriven, Man i allongeperuk och harnesk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
423. David Richter dy Tillskriven, Kvinna i blå klänning med vit spets.
423. David Richter dy Tillskriven, Kvinna i blå klänning med vit spets.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1407. URNA, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, (1758-66).
1407. URNA, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, (1758-66).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1330. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1330. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. LUKTDOSA, av Ernst Peter Michelsen Römer, Kristiania 1755.
527. LUKTDOSA, av Ernst Peter Michelsen Römer, Kristiania 1755.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1510. PENSELSTÄLL, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1510. PENSELSTÄLL, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1694. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1694. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1672. VAS, porslin. Yuan dynastin, (1279-1368).
1672. VAS, porslin. Yuan dynastin, (1279-1368).
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1543. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuandes märke och period (1425-1435).
1543. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuandes märke och period (1425-1435).
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1551. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1551. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1454. KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).
1454. KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1552. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1552. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1455. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
1455. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1456. VAS, stengods. Song-stil.
1456. VAS, stengods. Song-stil.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1546. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.
1546. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal. Guandong.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1555. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1555. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1554. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1554. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1521. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1521. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1182. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 339 x 224 cm.
1182. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 339 x 224 cm.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1208. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 62 x 64,5 cm.
1208. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 62 x 64,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1010. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock.
1010. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
478. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1774. Rokoko.
478. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1277. TEKANNA, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1869.
1277. TEKANNA, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1869.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1278. GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.
1278. GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1014. LJUSKRONA för tolv ljus. Ryssland, omkring år 1900.
1014. LJUSKRONA för tolv ljus. Ryssland, omkring år 1900.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1272. SOCKERSKRIN, av Fedor Tichonov Kryshen, Moskva 1771.
1272. SOCKERSKRIN, av Fedor Tichonov Kryshen, Moskva 1771.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1498. HÄST, lackerat, förgyllt trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1498. HÄST, lackerat, förgyllt trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. SKÅL PÅ FOT. Barockstil.
1118. SKÅL PÅ FOT. Barockstil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
168. Anders Zorn, "August Strindberg".
168. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1214. SEMIANTIK MESHED. 419 x 323 cm.
1214. SEMIANTIK MESHED. 419 x 323 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1194. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134,5 cm.
1194. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1418. SERVIS, 15 delar, porslin. Berlin, 1800-tal.
1418. SERVIS, 15 delar, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1195. SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 131,5 cm.
1195. SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
201. Sophie Anderson, Antikiserande kvinna i blomsterlund.
201. Sophie Anderson, Antikiserande kvinna i blomsterlund.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1172. SEMIANTIK KARABAGH CHONDSORESK. 224,5 x 167 cm.
1172. SEMIANTIK KARABAGH CHONDSORESK. 224,5 x 167 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
210. Alfred Heaton Cooper, Nordafrikanskt gatumotiv.
210. Alfred Heaton Cooper, Nordafrikanskt gatumotiv.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
173. Anders Zorn, "Balans".
173. Anders Zorn, "Balans".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1280. VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.
1280. VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
183. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring".
183. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring".
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1232. SEMIANTIK TÄBRIS. 326 x 244,5 cm.
1232. SEMIANTIK TÄBRIS. 326 x 244,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
920. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
920. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1391. VINGLAS, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets förra hälft.
1391. VINGLAS, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1712. TRUMPETVASER, två stycken, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1712. TRUMPETVASER, två stycken, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
990. SPEGEL. Sengustaviansk.
990. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1714. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1714. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
977. SPEGEL. Italien, 1700-talets första hälft. Barock.
977. SPEGEL. Italien, 1700-talets första hälft. Barock.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
956. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
956. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
910. FÄLLBORD. Mälardalen, 1700-talets slut.
910. FÄLLBORD. Mälardalen, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1161. SEMIANTIK BIDJAR. 374 x 270 cm.
1161. SEMIANTIK BIDJAR. 374 x 270 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
868. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
868. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
987. SPEGEL. Sengustaviansk.
987. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1113. FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal.
1113. FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1326. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1326. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
446. DRYCKESKANNA, av Vincent Mundt, Narva (verksam 1697-1704-1727). Barock.
446. DRYCKESKANNA, av Vincent Mundt, Narva (verksam 1697-1704-1727). Barock.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
378. Thomas Luny Hans krets, Skutor på redden.
378. Thomas Luny Hans krets, Skutor på redden.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1236. SEMIANTIK VERAMIN. 332 x 213 cm.
1236. SEMIANTIK VERAMIN. 332 x 213 cm.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
330. Francesco Trevisani Tillskriven, Läsande apostel.
330. Francesco Trevisani Tillskriven, Läsande apostel.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
275 000 - 300 000 SEK