Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1591. TVÄTTFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. TVÄTTFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1542. LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1542. LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
269. Gustaf Wilhelm Palm, Romerska teatern i Frascati i Albanerbergen.
269. Gustaf Wilhelm Palm, Romerska teatern i Frascati i Albanerbergen.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
122. Anshelm Schultzberg, "Vinterafton vid sjön Runn, Dalarne".
122. Anshelm Schultzberg, "Vinterafton vid sjön Runn, Dalarne".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
265. Marcus Larsson, "Hamninlopp".
265. Marcus Larsson, "Hamninlopp".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1093. URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).
1093. URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
912. BORD. Italien 1800-tal.
912. BORD. Italien 1800-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1188. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 121 x 94,5 cm.
1188. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 121 x 94,5 cm.
Klubbat pris 
59 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1154. ANTIK ANATOLISK KELIM. 349 x 169 cm.
1154. ANTIK ANATOLISK KELIM. 349 x 169 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1213. SEMIANTIK MESHED. 394 x 303 cm.
1213. SEMIANTIK MESHED. 394 x 303 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 SEK
1252. Konstantin Egorovich Makowski, Ung dam i spetsmössa med sidenband och blomma.
1252. Konstantin Egorovich Makowski, Ung dam i spetsmössa med sidenband och blomma.
Klubbat pris 
560 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
1372. SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.
1372. SKRIN. Ivan Paschenov & Söner, Liskovo, Ryssland 1911.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1170. SEMIANTIK ISFAHAN. 218,5 x 136 cm.
1170. SEMIANTIK ISFAHAN. 218,5 x 136 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1179. SEMIANTIK KAYSERI. 194,5 x 127,5 cm.
1179. SEMIANTIK KAYSERI. 194,5 x 127,5 cm.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
163. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
163. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
67. Olle Hjortzberg, Krokusar i vas.
67. Olle Hjortzberg, Krokusar i vas.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
167. Anders Zorn, "Prins Paul Troubetzkoy II".
167. Anders Zorn, "Prins Paul Troubetzkoy II".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1224. SEMIANTIK TURKISK. 384 x 277 cm.
1224. SEMIANTIK TURKISK. 384 x 277 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
331. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Joseph von Sperges" (1725-1791).
331. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Joseph von Sperges" (1725-1791).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1159. ANTIK BERGAMA. 203 x 156 cm.
1159. ANTIK BERGAMA. 203 x 156 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
172. Anders Zorn, "Dalälven".
172. Anders Zorn, "Dalälven".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
339. Angelica Kauffman Hennes krets, Offrandet till kärleken.
339. Angelica Kauffman Hennes krets, Offrandet till kärleken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1167. SEMIANTIK ISFAHAN. 413 x 309,5 cm.
1167. SEMIANTIK ISFAHAN. 413 x 309,5 cm.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
170. Anders Zorn, "Grunt".
170. Anders Zorn, "Grunt".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1670. SKÅL, äggskalsporslin. Republik, med fyra karaktärers märke.
1670. SKÅL, äggskalsporslin. Republik, med fyra karaktärers märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
896. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
896. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1445. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
1445. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1030. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
1030. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
940. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
940. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
297. Pieter Claesz Hans krets, Stilleben med tennfat, krabba och remmare.
297. Pieter Claesz Hans krets, Stilleben med tennfat, krabba och remmare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1398. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
1398. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
372. Eugenio Lucas Velasquez Tillskriven, Helbrägdagörelse.
372. Eugenio Lucas Velasquez Tillskriven, Helbrägdagörelse.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1006. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
1006. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1633. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring 1800.
1633. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1470. FOHUNDAR, ett par, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1470. FOHUNDAR, ett par, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1725. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1725. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1488. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1488. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1501. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin (1644-1912).
1501. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1461. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1461. SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1101. BYST. 1500/1600-tal.
1101. BYST. 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1100. BYST. 1500/1600-tal.
1100. BYST. 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1102. BYST. 1800-talets andra hälft.
1102. BYST. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1502. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).
1502. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1251. Karl Ioganovich Rosen, Vinterlandskap.
1251. Karl Ioganovich Rosen, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1226. ANTIK SILKE TÄBRIS. 183,5 x 134 cm.
1226. ANTIK SILKE TÄBRIS. 183,5 x 134 cm.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1285. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
1285. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1032. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock.
1032. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1310. DESSERTSEKDAR, 6 st, av August Holmström, S:t Petersburg 1908-1917.
1310. DESSERTSEKDAR, 6 st, av August Holmström, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
433. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Cornelis Sylvius, Preacher".
433. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Cornelis Sylvius, Preacher".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
313. Jan Dirksz Both Efter, Utanför stadsporten.
313. Jan Dirksz Both Efter, Utanför stadsporten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
329. Stilleben med blommor och insekter.
329. Stilleben med blommor och insekter.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
358. Pieter-Jacobs Codde Hans krets, Interiör med elegant par.
358. Pieter-Jacobs Codde Hans krets, Interiör med elegant par.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1163. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
1163. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
166. Anders Zorn, "Överste Lamont I".
166. Anders Zorn, "Överste Lamont I".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
169. Anders Zorn, "Skrämda".
169. Anders Zorn, "Skrämda".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1156. SEMIANTIK BAOTOU MEDITATIONSMATTA. 440 x 64,5 cm.
1156. SEMIANTIK BAOTOU MEDITATIONSMATTA. 440 x 64,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1174. SEMIANTIK KARABAGH. 234 x 130 cm.
1174. SEMIANTIK KARABAGH. 234 x 130 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
873. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
873. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1235. ANTIK USHAK. 476,5 x 358,5 cm.
1235. ANTIK USHAK. 476,5 x 358,5 cm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
416. Otto Wilhelm Lönngren, Ruinlandskap med figurstaffage.
416. Otto Wilhelm Lönngren, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1034. LJUSSTAKE. Barock.
1034. LJUSSTAKE. Barock.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1158. SEMIANTIK BAOTOU. 120,5 x 66,5 cm.
1158. SEMIANTIK BAOTOU. 120,5 x 66,5 cm.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1033. LJUSSTAKE. Barock.
1033. LJUSSTAKE. Barock.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1157. SEMIANTIK BAOTOU. 106,5 x 57,5 cm.
1157. SEMIANTIK BAOTOU. 106,5 x 57,5 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1207. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 207,5 x 133,5 cm.
1207. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 207,5 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
356. August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj.
356. August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1085. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819.
1085. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1198. SEMIANTIK KESHAN. 209,5 x 134,5 cm.
1198. SEMIANTIK KESHAN. 209,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1084. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800.
1084. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1171. OLD ISFAHAN. 241 x 148,5 cm.
1171. OLD ISFAHAN. 241 x 148,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1477. SKULPTURFRAGMENT, sten. Troligen Ghandara.
1477. SKULPTURFRAGMENT, sten. Troligen Ghandara.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1499. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.
1499. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1468. VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912).
1468. VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1675. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, (1368-1644).
1675. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1749. PALATSURNA, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1749. PALATSURNA, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1718. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1733. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1733. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1611. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1611. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1469. ALTARGARNITYR, fem delar, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1469. ALTARGARNITYR, fem delar, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1192. SEMIANTIK KESHAN. 206 x 136,5 cm.
1192. SEMIANTIK KESHAN. 206 x 136,5 cm.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
1193. SEMIANTIK KESHAN. 211 x 138 cm.
1193. SEMIANTIK KESHAN. 211 x 138 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1744. Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1744. Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1711. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1711. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1487. BUDDHAFIGUR, förgylld brons, Qing dynastin, sinotibetansk, 1800-tal.
1487. BUDDHAFIGUR, förgylld brons, Qing dynastin, sinotibetansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
512. TOILETTESPEGEL, Österrike-Ungern, 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.
512. TOILETTESPEGEL, Österrike-Ungern, 1800-talets andra hälft. Nyrokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
78. Arvid Mauritz Lindström, Vårlandskap.
78. Arvid Mauritz Lindström, Vårlandskap.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK