Karmstol, ca 1930.
Förkromade stålrör, stoppad sits och rygg klädda i brunt läder. Höjd 76,5 (45) cm, bredd 65,5 (48) cm.
Slitage, lädret med skador.
Gåva till samtida arkitektkollega. Därefter i arv inom familjen.
Red. Holmdahl, Lind, Ödeen, "Gunnar Asplund Arkitekt 1885-1940 Ritningar, Skisser och fotografier", Byggmästare 1943, andra upplagan 1981. Se sid 148.
Modellen möjligen en prototyp ritad av Gunnar Asplund till Stockholmsutställningen 1930. Den här modellen är snarlik den stol som Asplund ritade till Svenska Slöjdföreningens Styrelserum år 1931, är något vidare och generösare i proportionerna samt skiljer sig i detaljer vid armlänen.
Stolen är en modern tolkning av klismosstolen i stålrör, materialet som var på modet endast en kort tid, i stort sett mellan ca 1927-1930.
Även på Stadsbiblioteket (1920-28) använde sig Asplund av en klismostyp av stol, bl.a i stadsbibliotekariens rum.
Gunnar Asplund var en av de mest betydelsefulla arkitekterna under sin tid i Sverige. Asplund representerade den Nordiska klassicismen på 1920-talet samt var pionjär för funktionalismen vilken han var med och introducerade genom Stockholmsutställningen 1930. Till hans mest betydelsefulla arbeten hör Stockholms stadsbibliotek och Skogskyrkogården som han ritade med Sigurd Lewerentz.