Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1113. HÄNGSMYCKE, små rosenslipade diamanter samt peridoter.
1113. HÄNGSMYCKE, små rosenslipade diamanter samt peridoter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1015. ÖRHÄNGEN, ametister med rosen- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1015. ÖRHÄNGEN, ametister med rosen- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
941. HÄNGSMYCKE, emaljarbete, briljantslipade diamanter samt grön-blå safir.
941. HÄNGSMYCKE, emaljarbete, briljantslipade diamanter samt grön-blå safir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1016. RING, gammalslipad diamant, ca 1.80 - 2 ct.
1016. RING, gammalslipad diamant, ca 1.80 - 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
938. BROSCH, platina med briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. 1940-tal.
938. BROSCH, platina med briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. 1940-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
947. ARMBAND, guld, lås med rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Sekelskifte 1900.
947. ARMBAND, guld, lås med rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1023. RING, smaragd- och briljantslipade diamanter, tot. ca  2.30 ct.
1023. RING, smaragd- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2.30 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1079. COLLIER, guld. Vikt 55.9 g.
1079. COLLIER, guld. Vikt 55.9 g.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1122. ÖRHÄNGEN, två gammalslipade diamanter, tot. 2.61 ct.
1122. ÖRHÄNGEN, två gammalslipade diamanter, tot. 2.61 ct.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1123. RING, smargdslipad diamant, 2.54 ct, samt mindre diamanter.
1123. RING, smargdslipad diamant, 2.54 ct, samt mindre diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1010. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60  ct.
1010. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1026. ARMBAND, princesslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
1026. ARMBAND, princesslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
909. ARMBAND, guld/handgjord. 18k guld. Vikt 55 g.
909. ARMBAND, guld/handgjord. 18k guld. Vikt 55 g.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1040. RING, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
1040. RING, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1041. COLLIER, 21 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1041. COLLIER, 21 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
906. ARMRING, 95 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
906. ARMRING, 95 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1039. RING, navett- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1039. RING, navett- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1001. COLLIER, briljant- dropp- och navettslipade diamanter, tot. 39 ct.
1001. COLLIER, briljant- dropp- och navettslipade diamanter, tot. 39 ct.
Klubbat pris 
800 000 SEK
Utropspris
850 000 - 875 000 SEK
1063. RING, 17 smaragdslipade diamanter, tot. 12.60 ct.
1063. RING, 17 smaragdslipade diamanter, tot. 12.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
325 000 - 350 000 SEK
1002. ÖRHÄNGEN, dropp- och briljantslipade diamanter, tot ca 8 ct.
1002. ÖRHÄNGEN, dropp- och briljantslipade diamanter, tot ca 8 ct.
Klubbat pris 
225 000 SEK
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
1478. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
1478. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
1340. SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
1340. SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1339. SERVISDELAR, 14 stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
1339. SERVISDELAR, 14 stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
631. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
631. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
687. SKULPTUR. Sydeuropa, 1600/1700-tal.
687. SKULPTUR. Sydeuropa, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
674. PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.
674. PRYDNADSURNOR, ett par. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1598. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1598. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1641. BRICKA, porslin. Qing dynastin.
1641. BRICKA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
634. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början Empire. brons. Flocard á Paris.
634. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början Empire. brons. Flocard á Paris.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
844. BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr.
844. BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
97. Johan Krouthén, Sommarlandskap med jägare.
97. Johan Krouthén, Sommarlandskap med jägare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
102. Robert Högfeldt, Folkliv.
102. Robert Högfeldt, Folkliv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
341. Stilleben med frukter, fågel, snigel och glaspokal.
341. Stilleben med frukter, fågel, snigel och glaspokal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
342. Ambrosius Bosschaert Hans art, Stilleben med tulpaner i vas på bänkskiva.
342. Ambrosius Bosschaert Hans art, Stilleben med tulpaner i vas på bänkskiva.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
303. Stilleben med blommor och frukter.
303. Stilleben med blommor och frukter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
330. Johann Anton Eismann Hans efterföljd, Orientalisk hamnscen med handelsmän.
330. Johann Anton Eismann Hans efterföljd, Orientalisk hamnscen med handelsmän.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
264. Karl Kaufmann, Vy från Venedig.
264. Karl Kaufmann, Vy från Venedig.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1271. BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1271. BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
561. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
561. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
679. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
679. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.
649. PORTRÄTTMEDALJONG. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
903. GEORG JENSEN, armlänk, Köpenhamn 1945-77, 18k.
903. GEORG JENSEN, armlänk, Köpenhamn 1945-77, 18k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1104. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.05 ct.
1104. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.05 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1105. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1105. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1218. SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
1218. SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1243. PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1243. PARADKOPP, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1250. GALLERSKÅL, porslin. Popov, omkring 1900.
1250. GALLERSKÅL, porslin. Popov, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
446. KABINETTSKÅP. Barock, 1600-talets andra hälft. Troligen Flandern.
446. KABINETTSKÅP. Barock, 1600-talets andra hälft. Troligen Flandern.
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
700 000 - 1 000 000 SEK
925. RING, gammalslipad diamant, 2.33 ct.
925. RING, gammalslipad diamant, 2.33 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
785. TOILETTESKRIN, av Jürgen Richels, Hamburg 1664-1711. Barock.
785. TOILETTESKRIN, av Jürgen Richels, Hamburg 1664-1711. Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 950 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1318. FAT, fajans. Italien, 1600-tal.
1318. FAT, fajans. Italien, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
435. Adolf Hårdh, "Panorama af Stockholm".
435. Adolf Hårdh, "Panorama af Stockholm".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1181. VODKABÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1181. VODKABÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1529. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1529. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
753. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 135 cm.
753. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 135 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
325. Gregorio Preti Tillskriven, Den helige Hieronymus och den helige Mauro.
325. Gregorio Preti Tillskriven, Den helige Hieronymus och den helige Mauro.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
784. PRESENTERFAT, av David Bessman, Augsburg 1640-1677.
784. PRESENTERFAT, av David Bessman, Augsburg 1640-1677.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1622. VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1367. GALLERSKÅL, porslin. Frankrike, Empire.
1367. GALLERSKÅL, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
20. Helmer Osslund, Höstmotiv från Torne träsk med Lapporten.
20. Helmer Osslund, Höstmotiv från Torne träsk med Lapporten.
Klubbat pris 
410 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
806. KAFFEKANNA, sannolikt av Antoine Hience, Paris 1798-1809. Empire.
806. KAFFEKANNA, sannolikt av Antoine Hience, Paris 1798-1809. Empire.
Klubbat pris 
4 900 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
655. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
655. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
683. BYST. Apollo di Belvedere. Efter antiken. Omkring 1900.
683. BYST. Apollo di Belvedere. Efter antiken. Omkring 1900.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
667. SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
667. SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
673. TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.
673. TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
652. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
652. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1304. BRÖLLOPSGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-talets slut.
1304. BRÖLLOPSGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
602. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
602. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
611. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
611. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
657. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
657. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
656. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
656. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK