Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1280. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.
1280. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
686. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
686. KONSOLER, två stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
321. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
321. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
609. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1860/70-tal.
609. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1860/70-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1312. SELTERGLAS, åtta stycken. Sverige, sengustavianska.
1312. SELTERGLAS, åtta stycken. Sverige, sengustavianska.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
599. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
599. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1209. YTTERFODER med FAT, glas. Ryssland, omkring 1800.
1209. YTTERFODER med FAT, glas. Ryssland, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1315. FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen.
1315. FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
800. KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
800. KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1682. TEKRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1682. TEKRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
547. BANKETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
547. BANKETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
525. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
525. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
533. FÅTÖLJ. Nordeuropa, 1820-tal.
533. FÅTÖLJ. Nordeuropa, 1820-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1426. PRESS/TYNGD, sten. Troligen Qing dynastin.
1426. PRESS/TYNGD, sten. Troligen Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
204. Carl Milles, Europa och tjuren.
204. Carl Milles, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
646. VAGNSUR. Empire, 1800-talets början.
646. VAGNSUR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1275. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
1275. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
351. George Howland Beaumont, Grotta Ferrata....
351. George Howland Beaumont, Grotta Ferrata....
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
236. Helene Schjerfbeck, Porträtt av ung flicka.
236. Helene Schjerfbeck, Porträtt av ung flicka.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
52. Carl Fredrik Hill, Landskap med träd.
52. Carl Fredrik Hill, Landskap med träd.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
302. Johan Gustaf Köhler, Interiör av Uppsala domkyrka.
302. Johan Gustaf Köhler, Interiör av Uppsala domkyrka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
237. Helene Schjerfbeck, Einar Reuter (studie i brunt).
237. Helene Schjerfbeck, Einar Reuter (studie i brunt).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK
304. Joseph Magnus Stäck, Studie av träd, Arricia.
304. Joseph Magnus Stäck, Studie av träd, Arricia.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1650. STUPA, porslin. Troligen tidigt 1900-tal med Qianlongs märke.
1650. STUPA, porslin. Troligen tidigt 1900-tal med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
14. Nils Kreuger, Vårafton.
14. Nils Kreuger, Vårafton.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1567. SNUSFLASKA med LOCK, samt BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
1567. SNUSFLASKA med LOCK, samt BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
660. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
660. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
659. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
659. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1648. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
1648. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1458. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
1458. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
434. Erik Geringius, Charta öfver Södermanland.
434. Erik Geringius, Charta öfver Södermanland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1277. DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.
1277. DOSA. Ryssland/Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
760. SEMIANTIK KINA. 282 x 202,5 cm.
760. SEMIANTIK KINA. 282 x 202,5 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1276. BLÄCKHORN. Ryssland, omkring 1830.
1276. BLÄCKHORN. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
723. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
723. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
310. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Ruinerna af Junos tempel vid Girgenti".
310. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Ruinerna af Junos tempel vid Girgenti".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
741. SEMIANTIK ISFAHAN. 346,5 x 270 cm.
741. SEMIANTIK ISFAHAN. 346,5 x 270 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1164. KORG, av Matveo Gretchushnikov, Moskva 1827.
1164. KORG, av Matveo Gretchushnikov, Moskva 1827.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1171. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1835.
1171. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1835.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1172. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1843.
1172. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1843.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
1173. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
751. SEMIANTIK KESHAN. 374,5 x 256 cm.
751. SEMIANTIK KESHAN. 374,5 x 256 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
311. Per Wilhelm Cedergren, Vinterlandskap med figurer på frusen sjö vid borg.
311. Per Wilhelm Cedergren, Vinterlandskap med figurer på frusen sjö vid borg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1283. SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
1283. SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1058. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct med grönt och blått emaljarbete.
1058. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct med grönt och blått emaljarbete.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1059. ARMBAND, flätad arbete i vitguld, vikt 169 g.
1059. ARMBAND, flätad arbete i vitguld, vikt 169 g.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1060. RING, mörkt blå cabochonslipad safir med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1060. RING, mörkt blå cabochonslipad safir med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1061. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 4 ct. i form av månskära.
1061. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 4 ct. i form av månskära.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
223. Per Hasselberg, Grodan.
223. Per Hasselberg, Grodan.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
361. Gravläggningen.
361. Gravläggningen.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
412. Jacob Axel Gillberg, Man i blå justacorps.
412. Jacob Axel Gillberg, Man i blå justacorps.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
9. Emma Löwstedt-Chadwick, Metande gosse.
9. Emma Löwstedt-Chadwick, Metande gosse.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
433. SJÖKORT.
433. SJÖKORT.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
153. Pierre-Auguste Renoir, "Paul Cézanne".
153. Pierre-Auguste Renoir, "Paul Cézanne".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
321A. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
321A. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
759. MATTA. Old Keshan Figural. 200 x 135.
759. MATTA. Old Keshan Figural. 200 x 135.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
439. SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Daterat 1829.
439. SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Daterat 1829.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
457. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
457. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
749. OLD SILKE KESHAN. 201,5 x 128 cm.
749. OLD SILKE KESHAN. 201,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1204. BESTICKUPPSÄTTNING, 98 delar, av Nicholaj Pavlov, Moskva 1908-1917.
1204. BESTICKUPPSÄTTNING, 98 delar, av Nicholaj Pavlov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
1046. RING, droppslipad kunzit, ca 10 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct.
1046. RING, droppslipad kunzit, ca 10 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
671. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
671. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
654. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
654. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
594. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
594. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
123. Carl Skånberg, Utsikt vid Taormina med Etna.
123. Carl Skånberg, Utsikt vid Taormina med Etna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
668. TAZZA. Empire, 1800-talets början.
668. TAZZA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
77. Oscar Törnå, Blommande fruktträd.
77. Oscar Törnå, Blommande fruktträd.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
8. Mina (Vilhelmina) Carlsson-Bredberg, Blomsterstilleben med rönnbär.
8. Mina (Vilhelmina) Carlsson-Bredberg, Blomsterstilleben med rönnbär.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
742. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 198 x 137,5 cm.
742. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 198 x 137,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1029. RING, tio gammalslipade diamanter, tot. ca 3.80 ct.
1029. RING, tio gammalslipade diamanter, tot. ca 3.80 ct.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
757. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134 cm.
757. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
766. ANTIK NINGXIA. 182 x 134 cm.
766. ANTIK NINGXIA. 182 x 134 cm.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
752. SEMIANTIK KESHAN. 302 x 211,5 cm.
752. SEMIANTIK KESHAN. 302 x 211,5 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 166,5 x 82 cm.
765. ANTIK NINGXIA MEDITATIONSMATTA. 166,5 x 82 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK