Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1301. VINGLAS, Tyskland, 1700-talets andra hälft.
1301. VINGLAS, Tyskland, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1473. VAS, silver. Pao Sheng Workshop, Post China Trade period (efter 1885).
1473. VAS, silver. Pao Sheng Workshop, Post China Trade period (efter 1885).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1520. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1520. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1606. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1606. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1451. JARDINIERE, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1451. JARDINIERE, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1527. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1527. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
598. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
598. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
68. Anton Genberg, Motiv från Strandvägen mot Skeppsholmen och Södermalm.
68. Anton Genberg, Motiv från Strandvägen mot Skeppsholmen och Södermalm.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1591. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 12 000 SEK
1324. URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal.
1324. URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1704. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1704. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
770. SEMIANTIK SAROUK. 206 x 143 cm.
770. SEMIANTIK SAROUK. 206 x 143 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
747. SEMIANTIK KAYSERI. 179,5 x 126 cm.
747. SEMIANTIK KAYSERI. 179,5 x 126 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
712. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Gustaf Malmborg, Stockholm 1784. Gustavianska.
712. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Gustaf Malmborg, Stockholm 1784. Gustavianska.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. SEMIANTIK SENNEH, s.k. Ros-Senneh. 237 x 161,5 cm.
773. SEMIANTIK SENNEH, s.k. Ros-Senneh. 237 x 161,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1621. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1621. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1272. KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.
1272. KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1538. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1538. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1528. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1528. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1600. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1600. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
734. ANTIK DAGESTAN/MARESALI. 275,5 x 174,5 cm.
734. ANTIK DAGESTAN/MARESALI. 275,5 x 174,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
638. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
638. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1045. HÄNGSMYCKE/BROSCH, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct, 1800-tal.
1045. HÄNGSMYCKE/BROSCH, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
128. Porträtt av Adele Maria Juana "Adelina" Patti.
128. Porträtt av Adele Maria Juana "Adelina" Patti.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
730. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 263,5 x 186 cm.
730. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 263,5 x 186 cm.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1625. TALLRIKAR, 14 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1625. TALLRIKAR, 14 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1694. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1694. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
324A. Antonio Allegri Correggio Efter, The Mystic Marriage.
324A. Antonio Allegri Correggio Efter, The Mystic Marriage.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
779A. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 418,5 x 305,5 cm.
779A. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 418,5 x 305,5 cm.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
988. RING, droppformad opal med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
988. RING, droppformad opal med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
883. ARMBAND, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
883. ARMBAND, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
87. Helmer Osslund, Moln över Lapporten.
87. Helmer Osslund, Moln över Lapporten.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
132. Helmer Osslund, Utsikt från Ringkallen, Nordingrå.
132. Helmer Osslund, Utsikt från Ringkallen, Nordingrå.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1014. COLLIER, handgjord collier av sk goldnuggets och stor guldklimp. 1960'tal.
1014. COLLIER, handgjord collier av sk goldnuggets och stor guldklimp. 1960'tal.
Klubbat pris 
19 800 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
73. Gustaf Fjaestad, "Racken i mitt hjärta".
73. Gustaf Fjaestad, "Racken i mitt hjärta".
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
94. Johan Krouthén, Sommarlandskap med röd stuga.
94. Johan Krouthén, Sommarlandskap med röd stuga.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
989. BROSCH, skuren korall med små rosenslipade diamanter. Sekelskifte 1900.
989. BROSCH, skuren korall med små rosenslipade diamanter. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
265. GIROLAMO GIANNI, olja på pappannå, sign o dat 1875.
265. GIROLAMO GIANNI, olja på pappannå, sign o dat 1875.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
487. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
487. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1120. RING, fem briljantslipade diamanter, tot. 2.15 cts.
1120. RING, fem briljantslipade diamanter, tot. 2.15 cts.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
950. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 8. 25 ct.
950. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 8. 25 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1080. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 14.70 ct.
1080. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. 14.70 ct.
Klubbat pris 
108 000 SEK
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
1149. Ikon. Troligen Balkan, 1700-tal.
1149. Ikon. Troligen Balkan, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1151. Ikon, Ryssland, omkring 1800.
1151. Ikon, Ryssland, omkring 1800.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1150. Ikon, Ryssland, 1800-tal.
1150. Ikon, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
940. GARNITYR, 5 delar, 2 armband, ett par örhängen, collier och diadem. Kina 1800-tal.
940. GARNITYR, 5 delar, 2 armband, ett par örhängen, collier och diadem. Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
207. Carl Milles, Solglitter", "Najad på delfin.
207. Carl Milles, Solglitter", "Najad på delfin.
Klubbat pris 
1 100 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
19. Helmer Osslund, Älvlandskap med mättade skyar.
19. Helmer Osslund, Älvlandskap med mättade skyar.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
85. Nils Kreuger, "Kruthuset" (Borgholm).
85. Nils Kreuger, "Kruthuset" (Borgholm).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1154. IKON, S:t Nicolaus, icke identifierad mästare, Saratov 1859.
1154. IKON, S:t Nicolaus, icke identifierad mästare, Saratov 1859.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
768. SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.
768. SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
732. SEMIANTIK ANATOLISK. 192,5 x 141 cm.
732. SEMIANTIK ANATOLISK. 192,5 x 141 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm.
783. ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
761. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 244,5 x 151,5 cm.
761. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 244,5 x 151,5 cm.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
99. Olof Hermelin, Krocketspelare.
99. Olof Hermelin, Krocketspelare.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
781. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 190 x 142,5 cm.
781. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 190 x 142,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
763. SEMIANTIK KIRMAN. 227 x 140,5 cm.
763. SEMIANTIK KIRMAN. 227 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
727. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 264 x 438,5 cm. Flandern 1600-tal.
727. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 264 x 438,5 cm. Flandern 1600-tal.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
171. Anders Zorn, "Lots".
171. Anders Zorn, "Lots".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
165. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
165. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
772. ANTIK SENNEH. 207,5 x 135 cm.
772. ANTIK SENNEH. 207,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
504. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
504. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1019. RING, briljantslipad diamant, ca 0.85 ct.
1019. RING, briljantslipad diamant, ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1460. FAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings märke och period (1521-1567).
1460. FAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings märke och period (1521-1567).
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1278. NATTLJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1815.
1278. NATTLJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1815.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
676. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft.
676. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
639. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
639. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1206. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
1206. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
1212. KARAFF med PROPP, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1213. POKAL, glas. Ryssland, kejserliga glasmanufakturen, tidigt 1800-tal.
1213. POKAL, glas. Ryssland, kejserliga glasmanufakturen, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1217. VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland.
1217. VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
802. KAFFEKANNA, av Michael Nyberg, Stockholm 1787. Gustaviansk.
802. KAFFEKANNA, av Michael Nyberg, Stockholm 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
665. BORDSKNIVAR, 12 stycken. Sverige, 1800-tal.
665. BORDSKNIVAR, 12 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1313. VINGLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska.
1313. VINGLAS, sex stycken. Sverige, sengustavianska.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
37. Hugo Birger, Parkmotiv från Sevilla.
37. Hugo Birger, Parkmotiv från Sevilla.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
3. Georg Pauli, "Franskt landskap".
3. Georg Pauli, "Franskt landskap".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK