Stengods, klotformad med brunsvart temmoku-liknande glasyr med beige-gula fläckar. Stämpelsignerad BL. Höjd 34,5 cm.
Obetydligt slitage.
Carl-Axel Valéns samling.
Keramikern Bo Lundaahl (f. 1951) har sedan 1993 egen ateljé på Munsö i Stockholm. Han utbildades i England 1971-72 i den då rådande Leach-traditionen och inspirerades av den orientaliska, framför allt den japanska keramiken. Han arbetar med både stengods- och porslinslera med traditionella glasyrer som sedan bränns i vedeldad ugn. Lundaahl är medlem i Konsthantverkarna.