Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1531. TESERVIS, 29 delar, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1531. TESERVIS, 29 delar, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
857. TESERVIS, fyra delar, porslin. Ryssland, 1800-tal.
857. TESERVIS, fyra delar, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
816. TESERVIS, tre delar, av Carl Siewers, S:t Petersburg 1858.
816. TESERVIS, tre delar, av Carl Siewers, S:t Petersburg 1858.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1314. THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.
1314. THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
727. TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.
727. TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1515. TREMBLEUSE, porslin. Troligen Samson. 1800-tal.
1515. TREMBLEUSE, porslin. Troligen Samson. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1461. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
1461. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1485. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti.
1485. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
708. TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft.
708. TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
709. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Gjutjärn. Empire, 1800-talets första hälft.
709. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Gjutjärn. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
872. TUMLARE, av Hans Sprickhorn, Göteborg 1704. Karolinsk.
872. TUMLARE, av Hans Sprickhorn, Göteborg 1704. Karolinsk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1439. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-1735).
1439. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-1735).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
227. Teodor Axentowicz, Betraktad ung dam.
227. Teodor Axentowicz, Betraktad ung dam.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
445. Theodore Gudin, Fartyg vid kusten.
445. Theodore Gudin, Fartyg vid kusten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
170. Tore Strindberg, "Krokus".
170. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
906. UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895.
906. UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1522. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1522. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1543. URNA med LOCK. Transition, 1600-tal.
1543. URNA med LOCK. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
737. URNA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
737. URNA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1250. URNA, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e. Kr).
1250. URNA, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e. Kr).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1539. URNA, porslin. Ming dynastin.
1539. URNA, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1551. URNA, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1551. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1388. URNA, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
1388. URNA, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1547. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1547. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1367. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1367. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
689. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
689. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
690. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
690. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
688. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
688. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1423. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.
1423. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1484. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1484. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
680. VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.
680. VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1398. VAS med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). "Clobbered".
1398. VAS med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). "Clobbered".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1533. VAS med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
1533. VAS med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1349. VAS med LOCK, rökkvarts. Kina, 1900-talets första hälft.
1349. VAS med LOCK, rökkvarts. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1420. VAS samt PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
1420. VAS samt PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1476. VAS, Qing dynastin med sigillmärke.
1476. VAS, Qing dynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1255. VAS, keramik. Ming dynastin.
1255. VAS, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1460. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1460. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1333. VAS, pekingglas. Qing dynastin, 1800-tal.
1333. VAS, pekingglas. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1557. VAS, porslin, Kina. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1557. VAS, porslin, Kina. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1489. VAS, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1489. VAS, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1575. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
1575. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1592. VAS, porslin. Korea, 1800-tal.
1592. VAS, porslin. Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1374A. VAS, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1374A. VAS, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1415. VAS, porslin. Qing dynastin troligen Qianlong (1736-95).
1415. VAS, porslin. Qing dynastin troligen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1403. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1403. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1412. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
1412. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1568. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1568. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1574. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1574. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1486. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
1486. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1395. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1395. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1548. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1573. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1573. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1416. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1416. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1567. VAS, porslin. Qing dynastin.
1567. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1418. VAS, porslin. Qing dynastin..
1418. VAS, porslin. Qing dynastin..
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
790. VAS, porslin. Sèvres, daterad 1889, samt 1893 för dekorationen.
790. VAS, porslin. Sèvres, daterad 1889, samt 1893 för dekorationen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1490. VAS, porslin. Troligen Republik, med sigillmärke i rött.
1490. VAS, porslin. Troligen Republik, med sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1365. VAS, satsuma. Japan, Meiji.
1365. VAS, satsuma. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1336. VASER med LOCK och STÄLL, ett par, bergkristall. Qing dynastin.
1336. VASER med LOCK och STÄLL, ett par, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1344. VASER med LOCK, ett par, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
1344. VASER med LOCK, ett par, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1260. VASER, 2 st, keramik. 1600/1700-tal.
1260. VASER, 2 st, keramik. 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1550. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1550. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1554. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
1554. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1544. VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1544. VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1558. VATTENDROPPARE, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1558. VATTENDROPPARE, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1359. VIKSKÄRM, fyrdelad. Japan, 1800-tal.
1359. VIKSKÄRM, fyrdelad. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1321. VIKSKÄRM, fyrdelad. Qing dynastin (1644-1911).
1321. VIKSKÄRM, fyrdelad. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
799. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl dansk, 1900-tal.
799. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
798. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
798. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
904. VINSIL, av Melchior Faust, Göteborg 1800-tal.
904. VINSIL, av Melchior Faust, Göteborg 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1306. VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
1306. VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1331. Vas, lack. Qing dynastin.
1331. Vas, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
440. Vilande Diana.
440. Vilande Diana.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
198. Vilhelm Arnesen, Köpenhamns hamninlopp.
198. Vilhelm Arnesen, Köpenhamns hamninlopp.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
112. Vilhelm Holmgren, Sällskap på restaurang.
112. Vilhelm Holmgren, Sällskap på restaurang.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
466. Vy från Sydostasien, möjligen Indonesien.
466. Vy från Sydostasien, möjligen Indonesien.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
640. VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
640. VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
642. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
642. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
706. VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal.
706. VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK