Contemporary 564

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.46 000 SEK
2KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva" samt bord "Äpplet" ur serien Paradiset.22 000 SEK
3KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.54 000 SEK
4GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.24 000 SEK
5BRUNO MATHSSON, karmstol, ca 1931.6 000 SEK
6BRUNO MATHSON, slagbord "Maria", Firma Karl Mathsson sannolikt 1940-tal.16 000 SEK
7AXEL LARSSON, vilfåtölj, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors sannolikt 1940-tal.4 000 SEK
8KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", Triva-serien, Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping, 1950-60-tal.29 000 SEK
9KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, sideboard, Nordiska Kompaniet, Trivaserie, 1960-tal.9 000 SEK
10KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Onkel Adam", Triva-serien, Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping, 1964.15 000 SEK
11TORE AHLSÉN, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal.33 000 SEK
12STIG LINDBERG, bord, Gustavsberg 1950-tal.12 000 SEK
13CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Gösta Westerberg AB, Stockholm 1950-tal.17 000 SEK
14UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, golvlampor, 1 par, Luxus, 1950-tal.18 500 SEK
15HERTHA BENGTSSON, servis, 60 delar, "Blå eld", Rörstrand.10 500 SEK
16ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965.6 000 SEK
17ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965.6 000 SEK
18STIG LINDBERG, tallrikar, 12 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62.9 000 SEK
19KARL-ERIK EKSELIUS, fåtöljer ett par, JOC Vetlanda 1960-talets början.11 000 SEK
20BERTIL VALLIEN, golvljusstake "Livets träd", Boda Smide.16 000 SEK
21HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj, "Ovalia".17 000 SEK
22JAN EKSELIUS, fåtölj med fotpall "Etcetera" eller "Jan". J.O Carlsson 1970-tal.8 000 SEK
23JONAS BOHLIN, stolar, ett par, "Skeppsholmen", Jonas Bohlin Design AB.11 000 SEK
24JONAS BOHLIN, karmstol "Skeppsholmen", Jonas Bohlin Design AB.5 500 SEK
25JONAS BOHLIN, pallar "Palett", 3 st, Jonas Bohlin Design AB..5 500 SEK
26JONAS BOHLIN, skåp "Slottsbacken", Källemo, 1987-88.Återrop
27JONAS BOHLIN, matbord "Triptyk", Källemo 1989.7 000 SEK
28JONAS BOHLIN, karmstol "Concrete", Källemo AB, 1980-talets början.100 000 SEK
29JONAS BOHLIN, bord, "Concrete", Källemo, Värnamo.5 500 SEK
30JONAS BOHLIN, karmstol, "Concrete", Källemo AB, Värnamo 1981.30 000 SEK
31JONAS LINDVALL, ljusstakar, 4 st "Noster", Skandiform.5 000 SEK
32KENNET WILLIAMSSON OCH OIVA TOIKKA, skulptur.6 500 SEK
33MATS THESELIUS, fåtölj, "Aluminiumfåtölj", Källemo AB, Värnamo ca 1990.46 000 SEK
34MATS THESELIUS, fåtölj, "Aluminium/Theselius", Källemo efter 1990.17 000 SEK
35MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, "Aluminium/Theselius", Källemo efter 1990.48 000 SEK
36MATS THESELIUS, fåtöljer, ett par, "Aluminium/Theselius", Källemo efter 1990.29 000 SEK
37MATS THESELIUS, vikskärm, "Rörligt Objekt", Källemo, efter 1989.20 000 SEK
38MATS THESELIUS, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.42 000 SEK
39CAROLINE SCHLYTER, bord/bänk "Trapp", Forsnäs 1990-tal.7 500 SEK
40CAROLINE SCHLYTER, pall, "Tripp", Forsnäs, 1990-tal.6 500 SEK
41CAROLINE SCHLYTER, barnstol "Lilla M", Forsnäs 1990-tal.3 000 SEK
42Skåp, "Pelare", Rolf Hanson för Källemo AB, Värnamo.Återrop
43ALF LINDER, soffbord, Källemo, Värnamo 1995.19 000 SEK
44JONAS ROOTH, ljuskrona, Kivik.18 000 SEK
45JOHAN LINTON, vilstol "Caravaggio", Källemo 1998-2002.Återrop
46VESA HONKONEN, stolar 1 par samt bord, "Kiasma" för Källemo AB, 2008.11 000 SEK
47POUL HENNINGSEN, bordslampa 4/3, Louis Poulsen, Danmark.15 000 SEK
48POUL HENNINGSEN, ytterbelysning för vägg, ett par, "Modell PH", för Louis Poulsen, Danmark.26 000 SEK
49HANS J WEGNER, skalsoffa, Fritz Hansen, Danmark, 1950-tal.50 000 SEK
50HANS J WEGNER, skalstol, Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.36 000 SEK
51HANS J WEGNER, soffbord, Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.4 000 SEK
52HANS J WEGNER, matbord med klaffar, för Andreas Tuck Danmark.46 000 SEK
53HANS J WEGNER, "Y-stolen", 6 st, Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal.31 000 SEK
54HANS J WEGNER, "Y-stolen", 6 st, Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal.34 000 SEK
55BØRGE MOGENSEN, pall, Fredrica Stolefabrik, Danmark, 1960-tal.5 500 SEK
56BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Spanska Stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark.25 000 SEK
57HANS J WEGNER, karmstol, "Peacock chair", Johannes Hansen, Danmark.17 500 SEK
58HANS J WEGNER, stolar, 6 st "Savbukkestolen", Carl Hansen & Son, Odense, Danmark 1950-60-tal.25 000 SEK
59ARNE JACOBSEN, bordsarmatur "AJ", Louis Poulsen, Danmark, 1960-tal.6 500 SEK
60ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark, 1968.7 000 SEK
61ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", för Fritz Hansen, Danmark 1998.22 000 SEK
62ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark 1963.8 300 SEK
63ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 2001.16 000 SEK
64POUL KJAERHOLM, soffa "PK-31-3", E Kold Christensen, Danmark.62 000 SEK
65POUL KJAERHOLM, soffa "PK-31-2", E Kold Christensen, Danmark.17 500 SEK
66POUL KJAERHOLM, fåtölj "pk-31", E Kold Christensen, Danmark.31 000 SEK
67PAUL KJAERHOLM, soffbord "PK-59", E Kold Christensen, Danmark.12 000 SEK
68POUL KJAERHOLM, karmstol "PK-11" för E Kold Christensen, Danmark.21 000 SEK
69KRISTIAN SOLMER VEDEL, karmstolar, 1 par "Modus", Søren Willadsen Möbelfabrik, Danmark, 1960/70-tal.4 000 SEK
70POUL HENNINGSEN, ytterbelysning för vägg, ett par, "Modell PH", Louis Poulsen, Danmark.10 500 SEK
71VERNER PANTON, takarmatur "VP-Globe", för Louis Poulsen, Danmark.12 000 SEK
72VERNER PANTON, stolar, 4 st "Panton chair" Herman Miller, 1971 och 1976.8 200 SEK
73VERNER PANTON, taklampa "Fun 3 DM" Danmark 1960-tal.32 000 SEK
74VERNER PANTON, taklampor, 2 st "Fun 2 DM", Danmark 1960-tal.6 000 SEK
75NANNA och JÖRGEN DITZEL, fåtölj med fotpall, för A/S Kolds Savverk, Danmark 1950-tal.22 000 SEK
76IB KOFOED LARSEN, fåtöljer 1 par, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.36 000 SEK
77PAUL KJAERHOLM, soffbord "PK-59", E Kold Christensen, Danmark.11 000 SEK
78POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-22", Fritz Hansen, Danmark 2000.12 000 SEK
79ERIK OLE JÖRGENSEN, fåtölj, Bovirke, 1950-tal.10 000 SEK
80JOHANNES FOERSOM, PETER HIORT-LORENZEN, karmstol "Cobra", Erik Jørgensen, Danmark.3 000 SEK
81BERNARD PEDERSEN & SON, sideboard, Danmark ca 1970.26 000 SEK
82BJÖRN WIINBLAD, matbord, Danmark.16 500 SEK
83MARC NEWSON, cykel "MN04", Biomega, Danmark.15 000 SEK
84EERO SAARINEN, karmstolar, 6 st, "Tulip", Knoll International, USA.25 000 SEK
85ALVAR AALTO, fåtölj "Nr 31", O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B, Finland, sannolikt 1940-tal.25 000 SEK
86ALVAR AALTO, fåtölj, model 36/401, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B, Åbo för Artek, Finland sannolikt 1940-tal.6 000 SEK
87ALVAR AALTO, vikskärm, Artek, Finland. Modellnummer 100.8 500 SEK
88SAARA HOPEA, fat, Finland, 1960-tal.5 200 SEK
89ALVAR AALTO, vas, Iittala, Finland sannolikt sent 1960-tal.8 000 SEK
90FLORENCE KNOLL, sideboard, Knoll International, USA 1960-tal.54 000 SEK
91SERGE MOUILLE, väggplampa, "Chachan" Frankrike 1950-tal.19 500 SEK
92ANGELO LELLI, takarmatur, "Suspended ceiling light", Arredoluce, Italien 1950-tal.40 000 SEK
93SIMON GAVINA, pall, "Omaggio ad Andy Warhol", Ultramobile Collection, Studio Simon, Bologna, Italien efter 1973.7 500 SEK
94PIERO FORNASETTI, spegel, Italien 1950-tal.11 000 SEK
95PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Adamo" Fornasetti, Milano, Italien.22 000 SEK
96PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva" Fornasetti, Milano, Italien.21 000 SEK
97PIERO FORNASETTI, burk, Milano Italien.3 500 SEK
98ACHILLE & PIER CASTIGLIONE, golvlampa, "Arco" för Flos, Nave, Italien.9 500 SEK
99GINO VISTOSI, tillskriven, takarmatur, Italien, 1960-tal.6 000 SEK
100PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Astro labio", Milano, Italien.24 000 SEK