Head of a Horse II (Tête de cheval II)
Litografi, 1954, signerad med blyerts 30/30. Utgiven av Maeght. 38 x 28 cm, bladstorlek 53,5 x 44 cm (Arches).
Svagt gulnad, svag missfärgning efter passepartout. Höger och vänster sida invikta (20 mm och 13 mm).
Karin Lindegren, Chef för Moderna Museet, Stockholm (1977-1979). Ständig sekreterare, och sedermera hedersledamot av Konstkademien, Stockholm.
Lust 18.