Böjträ av bok, flätad grönbeige sadelgjord. Etikettmärkt BRUNO MATHSSON, Firma KARL MATHSSON, MADE IN VÄRNAMO, SWEDEN samt BRUNO MATHSSON MÖBLER, egenhändigt otydligt signerad BM 41. Längd ca 95 cm.
Sadelgjorden blekt, smärre skador och slitage, sekundär nackkudde medföljer.