Vitlackerad metall och mässing. Märkt VALAISTUSTYÖ A201. Höjd 20 cm, diameter 29 cm.
Slitage, bucklor.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 593.
Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, modellen avbildad sid 175.