Porslin, kvadratisk, rödglaserad med förgyllda rundlar. Stämpelsignerad KP Karlskrona Hald. Höjd 19,5 cm.
Något slitage.
Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 363.
Glaskonstnären och formgivaren Edward Hald (1883-1980) var verksam vid Karlskrona porslinsfabrik 1924-33.