Såningsman
Signerad Tore Strindberg och daterad -43 samt med text: "S. Marcus IV Kap. 14-20, så en tanke - du skördar en handling, så en handling - du skördar en vana, så en vana - du skördar en karaktär". Gjutarstämpel Otto Meyers eftr. Brunpatinerad brons. Höjd 35 cm inkl bas i trä 3 cm.
Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.