Höstens Klassiska 571

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
41CARL FREDRIK HILL, "Familjen - variation I".Tillägg under proveniens: Direktör Kjell Beijer, Stockholm (omkring 1976).
65JOHAN KROUTHÉN, Bränningar vid kusten, Marstrand.Uppfodrad duk / Relined canvas.
109ANDERS ZORN, På terrassen, Alger.Litteratur: Birgitta Sandström, "Zorn och orienten", utställningskatalog, Zornmuseet, Mora, 15 maj - 14 september 2000, omnämnd sid 25: "Emma Zorn beskrev hur den var under arbete den 14 februari: 'en ståtlig neger sittande på den hvita muren med blå luft och dito vatten till bakgrund' ".
188AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, "Beväringsmönstring", (8).Omfattas inte av följerätt (d)
218ARVID KNÖPPEL, Lodjur.Daterad -36, tidigare felaktigt numrerad 36.
241HELENE SCHJERFBECK, Rosor i vas.Privat samling, Sverige. (Inköpt 1946/47) Bukowskis Internationella vårauktion 1987, kat nr 301. Privat samling, Finland. (Inköpt på ovanstående)
269JAMES EDWARD BUTTERSWORTH, Amerikanska skepp på redden.Amerikansk fregatt utanför Charlestons hamn, South Carolina. Till höger Fort Sumter.
274PEDER MORK MÖNSTED, Sydländsk flicka.Felaktigt katalogiserad som daterad 1824, det ska vara 1894.
281ARISTIDE MAILLOL Efter, "Jeune fille agenouillée".Efter Maillols död göts skulpturen i 6 exemplar hos George Rudier gjuteri på uppdrag av Mons Fabiani, arvinge till Ambroise Vollard (Maillols konsthandlare), varav det aktuella katalognumret är nr 1/6. Ett annat exemplar av dessa sex återfinns på The Hirschhorn Museum and Sculpture garden i Washinton D.C. Ändrat utrop till 800.000 - 1.000.000 SEK / 92.950 - 116.150 EUR
282AUGUSTE RODIN, "Le Penseur".Gjuten mellan 1915-25. Patinerad av Jean Limet. (Utvald av Auguste Rodin). Skulpturen kommer att medtas i den kommande "Auguste Rodin - catalogue critique de l'oeuvre sculpté" som är under arbete av Comité Rodin på Galerie Brame et Lorenceau av Jérôme Le Blay med arkiv nr 2012-4017B. Det finns endast tio kända gjutningar i denna storlek från perioden 1915-1925.
283AUGUSTE RODIN, "L'enfant prodigue".Motivet koncipierat 1884. Denna gjutning utförd 1927. (gjuten 1913-1941 i 9 ex samt i ytterligare 9 ex mellan 1960-1974). Skulpturen kommer att medtas i den kommande "Auguste Rodin - catalogue critique de l'oeuvre sculpté" som är under arbete av Comité Rodin på Galerie Brame et Lorenceau av Jérôme Le Blay med arkiv nr 2012-4016B.
298KAKELPLATTA. 20 x 23,5 cm. Troligen Persien 1200-tal.Köpt på auktion i Kairo efter den svenska diplomaten Baron Bildt, död 1947.
300KAKELFRAGMENT. 6,5 x 19,5 cm. Turkiet, Iznik 1600-tal.Köpt på auktion i Kairo efter den svenska diplomaten Baron Bildt, död 1947.
430JOHAN JOHNSEN, Blomsterstilleben i glasvas.Exportförbud/Not allowed for export
431JOHAN JOHNSEN, Blomsterstycke på piedestal.Exportförbud/Not allowed for export
444MARCUS LARSON, Norskt fjordlandskap.Feltryck i katalogen. Korrekt datering 1860.
476JEAN-PHILIPPE DE LA ROCHE, Portrait of Barbara Campanini (1721-1799), known as La Barbarina, dancing in a garden, probably in Versailles.Olof Granberg, "Svenska konstsamlingarnas historia" II, 1930, Bil XVIII, sid 238. Åkerö bouppteckning efter Carl Gustaf Tessin 1770, under Portraiter i Olja
480NICOLAES BERCHEM Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.Motivet är förmodligen Kristi himmelsfärd
509GYSBRECHTS LEYTENS Tillskriven, Bergslandskap med figurstaffage.Exportförbud/Not allowed for export
530MATTHÄUS MERIAN D.Y, "Adolf Herman Wrangel af Lindeberg" (1628-1656).Exportförbud/Not allowed for export
533LARS JACOB VON RÖÖK, Akvarell, sign a tergo.Signerad par von Röök a tergo/signed "par von Röök" verso.
541CARL AUGUST EHRENSVÄRD, Det inre av en gård med källarvalv.Teckningen skulle kunna vara ett verk av Carl August far Augustin Ehrensvärd och möjligen då ett motiv från Sveaborgs fästning.
544ELIAS MARTIN, Viborgska gatloppet den 3 juli 1790.Viborgska gatloppet den 3 juli 1790.
545JACOB GILLBERG, "Axel von Fersen dä" (1719-1794).Porträttet föreställer Axel von Fersen dä (1719-1794) och inte sonen Axel von Fersen dy.
592KABINETTSKÅP. Barock, 1600/1700-tal. Senare underrede.Underrede med brännskador på baksidan.
597SKRIVSKÅP, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt.Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, katalognumret avbildat på helsida sid. 237.
602SEKRETÄR, av Carl Gustaf Behrens (mästare i Stockholm 1779). Sengustaviansk, 1800-talets början.Proveniens: Enligt uppgift tonsättaren Franz Adolf Berwald (1796-1868).
603SKRIVPULPET. Fredrik I:s tid. Senbarock.Nycklar medföljer.
666SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.Dekor del till soffans rygg finns.
698SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
716SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Ett glas senare.
720Spegellampetter, för två ljus, ett par, av Niklas Falkengren, verksam i Jönköping 1776-1813. Gustavianska.Skador på ena krönet.
721SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, två stycken, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.Listdel finns och medföljer.
841SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.Proveniens Ian Hellströms samling
927BESTICKUPPSÄTTNING, 124 delar, av Grachev, S:t Petersburg 1899-1908. Hovleverantörsmärke.124 delar. 12 tvåuddade gafflar ingår. En tesked samt två förrättsgafflar saknas.
949IKON med silverinfattning, Deesis, Ryssland 1600-tal.Motivet kallas för Deesis.
965DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier (verksam i Stockholm 1657-1659 samt i Strängnäs 1659-1680). Barock.Mended by one foot.
970DRYCKESKANNA, av Melcher Jaske, Danzig (verksam 1664-1678). Barock.Stämplad av Johann Meinertz, Danzig (1680-1709), (inte Melcher Jaske).
1033DESSERTBESTICK, 18 delar, 6+10, av Adolf Zethelius, Stockholm 1812.Stämplad Adolf Zethelius.
1047CIGARETTETUI med tändplån, guld och vit emalj. Frankrike, 1900-tal.Etuiet med franska stämplar, 1900-tal. Små emaljskador. Vikt 184 gram.
1061RING, gammalslipad diamant, ca 1,30 ct, samt mindre åttkantslipade diamanter, ca 1910.Skenan med tennlödning/leadrepair to the shank.
1064ARMBAND, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct, ca 1925.De tre mittstenarna totalt ca 1.80.ct.
1067ÖRHÄNGEN, droppformade turkoser.Krokar av 18k guld, övrigt gulmetall, turkoser troligtvis färgade.
1068BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.14k vitguld.
1099HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant samt orientalisk pärla, ca 1910.Möjligtvis naturlig flodpärla.
1164ARMBAND, carréslipade rubiner, safirer, smaragder samt briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct, egyptiskt motiv.Totalt ca 5 ct diamanter.
1182HÄNGE, naturlig pärla med diamanter, ca 1915.Naturlig flodpärla, bör fästas/limmas.
1198RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.68 ct.Korrekt carat vikt 1.68 ct.
1202RING, 18K vitguld. Rubin 3.78 ct, och briljantslipade diamanter, 1.36 ct. Storlek 17. Vikt 9,0 g.vikt 9,0g
1211BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct, med navetteslipade rubiner, 1950-60-tal.
1217BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.Två stenar fattas.
1235ÖRHÄNGEN, orientaliska grå droppformade pärlor med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.Felaktigt utrop i katalog, korrekt utrop ska vara 60-65 000.
1236BROSCH, antikslipad droppformad diamant, ca 0.75 ct samt rosenslipade diamanter, ca 1915.Mittsten ca 0.60 ct samt är den omarbetad till hänge.
1280ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.14k guld.
1287BROSCH, briljantslipade diamanter och svart emaljarbete, tot. ca 6 ct. Art Deco.En del svart emalj är utbytt mot svart onyx.
1312BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.Liten säkerhetsspärr ur funktion.
1351RING, trappslipad smargd samt antikslipade diamanter, ca 1850.Möjligen 1900-tal.
1439FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900.Utropspriset är ändrat till 50 000-75 000. FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900. 18k guld, 56 mm, verk och boett signerade och numrerade, nr. 11270. Sliten guillochering och monogram. Troligtvis minutrepeter men repetition fungerar ej. Total vikt 173 g.
1449KRUKA, lergods. Västra Jin dynstin ca 300 AD.Västra Jin dynstin ca 300 AD.
1452SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .Wrong picture in the printed catalogue.
1453STEMCUP, keramik. Cizhou. Yuan dynstin (1271-1368).Yuan dynasty (1271-1368).
1483TARA, förgylld brons. Med Qianlongs märke .Kina med Qianlongsmärke.
1490BODHISATTVA, förgylld brons. Med Yongle sex karaktärers märke.Ej Qing dynastin.
1507BUDDHA, brons. Qing dynastin (1644-1912).Brons.
1517BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.Lagning under kinden.
1523KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin.Qing dynastin.
1544PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912).Wood.
1552VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722) eller äldre.Weight: 467 g.
1573SNUSDOSA med LOCK, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.Proveniens Ian Hellströms samling
1579SNUSFLASKOR, 11 stycken, porslin och sten. Sen Qing dynastin respektive 1900-talets första hälft.The one with a Jiaqing red seal mark, with a small repair to footrim.
1594FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).Spricka.
1609VAS, brons. Japan, omkring 1900. Märkt i botten.Proveniens Ian Hellströms samling
1676VAS, porslin. 1700-tal.1700-tal.
1788SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.Lagning vid bräm.
1814SKÅL, porslin. Kina, Republik, med Daoguangs sigillmärke.Litet kantnagg.
1874YTTERFODER, porslin. Qing dynastin.Mynning slipad.
1875KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Lagad mynning.
1889BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Proveniens Ian Hellströms samling
1960FAT, ett par, porslin. Kina.Kina.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
28HELMER OSSLUND, Vårlandskap.
119OKÄND KONSTNÄR, Pastell på papper, sign och daterad -93.
130CARL LARSSON, "Karin skalar äpplen / Karin skalande äpplen".
148AUGUST HAGBORG, Fiskarflickor i Bretagne.
183EDVARD MUNCH, "Galloping Horse" (Galoperende hest/Galoppierendes Pferd).
264ANDREAS ACHENBACH, Figurer vid kajen.
391SEMIANTIK TÄBRIS. 318 x 205 cm.
400SEMIANTIK YESD. 460,5 x 313,5 cm.
463FRANCESCO ALBANI Hans efterföljd, Jaktgudinnan Diana.
474JAN JANSZ. VAN DER STOFFE, Kavalleribatalj.
497JEAN BAPTISTE GREUZE Hans krets, Porträtt av ung kvinna, bröstbild.
508JOHAN CHRISTIAN CLAUSEN DAHL, Skogslandskap med badande nymfer.
532ELIAS MARTIN Tillskrivna, "Mine de fere de Dannemora" (Järngruvan i Dannemora).
728APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
755KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
829VINKYLARE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1012SALTKAR, dubbla, ett par, sannolikt av Jean-Joseph Baudet, Paris 1776-1777.
1187RING, fasettslipad blå safir och 28 briljantslipade diamanter, tot. ca 4.60 ct.
1208HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct samt droppslipad ca 0.90 ct.
1337ARMBAND, 39 briljantslipade diamanter, tot. 9.86 ct.
1563TARA, försilvrad metall. Sinotibetansk, troligen tidigt 1900-tal.
1914KENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1915KENDI, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.