Höstens Klassiska 571

71 föremål
894. CIGARETTEASK, av okänd mästare, Moskva 1888.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
895. BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
902. SKÅLFAT, otydlig stämpel, Ryssland 1894.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
903. TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
904. BRÖDKORG, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1859.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908. BÄGARE, ett par, av Vasily Icanov, Moskva 1893.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
910. SLEV, Giorgien 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
912. CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
913. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1884. Hovleverantörsstämpel.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
916. KOVSH, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
917. KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
918. KOVSH, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
919. SALTKAR, av 6:e Artellen, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
922. CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
923. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1887.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
932. MOCKASKEDAR, 4 st, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
940. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Katarina II av Ryssland" (1729-1796).
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
941. Benjamin Patersson, "La Banque de l'Empire à St Petersburg".
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
946. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949. IKON med silverinfattning, Deesis, Ryssland 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
952. IKON med silverinfattning, S:t Nikolaus, S:t Petersburg 1842.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 20 000 SEK
953. URNOR med INSATSER, ett par, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
954. KARAFF, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
956. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talest slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
957. ÄGG, porslin. Ryssland, omkring 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
958. ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
959. ÄGG, fyra stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
961. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
963. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK