Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
527. Porträtt av en musketör, knäbild.
527. Porträtt av en musketör, knäbild.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
46. Johan von Holst, I hundkojan.
46. Johan von Holst, I hundkojan.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
147. PER EKSTRÖM. Olja på duk. Sign Per Ekström.
147. PER EKSTRÖM. Olja på duk. Sign Per Ekström.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1470. URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.
1470. URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
256. Bernard Pothast, Familjeidyll.
256. Bernard Pothast, Familjeidyll.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
487. JACOB VAN STRIJ, hans krets, olja på pannå, ej signerad.
487. JACOB VAN STRIJ, hans krets, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
101. Carl Wilhelmson, "Nämndemannamor i Ljungkile fiskeläge".
101. Carl Wilhelmson, "Nämndemannamor i Ljungkile fiskeläge".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1439. FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900.
1439. FICKUR, Louis Audemars, repetition, evighetskalender, guld, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
249. Horatio Henry Couldery, Katter vid fiskskål.
249. Horatio Henry Couldery, Katter vid fiskskål.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
680. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
680. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
735. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
735. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
185. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
185. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
979. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
979. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1741.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1482. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
1482. DHARMAPALA, förgylld och bemålad brons. Sinotibetansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1528. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1528. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
746. LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
746. LYKTA, för tre ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1595. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
1595. VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
989. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
989. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
242. William Kay Blacklock, "Backwater on the Ouse".
242. William Kay Blacklock, "Backwater on the Ouse".
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
507. Melchior de Hondecoeter Tillskriven, Hönsgården.
507. Melchior de Hondecoeter Tillskriven, Hönsgården.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
132. Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.
132. Bruno Liljefors, Hare i vinterlandskap.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
60. Jacob Silvén, Insjölandskap med metande man.
60. Jacob Silvén, Insjölandskap med metande man.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1300. BROSCHNÅL, gammalslipade diamanter, tot. ca 6.30 ct. ca 1900.
1300. BROSCHNÅL, gammalslipade diamanter, tot. ca 6.30 ct. ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1182. HÄNGE, naturlig pärla med diamanter, ca 1915.
1182. HÄNGE, naturlig pärla med diamanter, ca 1915.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1303. ÖRHÄNGEN, cabochonslipade granater.
1303. ÖRHÄNGEN, cabochonslipade granater.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1250. HÄNGSMYCKE, jade med rosenslipade diamanter, sekelskifte 1900.
1250. HÄNGSMYCKE, jade med rosenslipade diamanter, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
645. TEBORD med fajansbricka från Rörstrand 1745.
645. TEBORD med fajansbricka från Rörstrand 1745.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
435. Bengt Nordenberg, Slåtterförberedelser.
435. Bengt Nordenberg, Slåtterförberedelser.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
734. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
734. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
427. Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.
427. Pehr Hilleström, Interiör med spinnerska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1859. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. Med Hallmärke.
1859. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. Med Hallmärke.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1764. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal.
1764. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
37. Edvard Rosenberg, Ung kvinna i fönster.
37. Edvard Rosenberg, Ung kvinna i fönster.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1229. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. vikt 1.07 ct.
1229. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. vikt 1.07 ct.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1060. HÄNGSMYCKE, stor fasetterad akvamarin, 1930-tal.
1060. HÄNGSMYCKE, stor fasetterad akvamarin, 1930-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
500. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
500. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1413. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
1413. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1063. RING, gammalslipad diamant, ca 2.90 ct.
1063. RING, gammalslipad diamant, ca 2.90 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1288. ÖRHÄNGEN, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1288. ÖRHÄNGEN, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1086. RING, gammalslipad diamant, 0.93 ct med bård av smaragder och svart onyx.
1086. RING, gammalslipad diamant, 0.93 ct med bård av smaragder och svart onyx.
Klubbat pris 
40 500 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1292. RING, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1292. RING, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1349. RING, antikslipade diamanter, tot. 3.50 ct.
1349. RING, antikslipade diamanter, tot. 3.50 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1488. TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1488. TARA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1363. ARMBAND, blå safirer, 10.53 ct, briljantslipade diamanter 2.21 ct.
1363. ARMBAND, blå safirer, 10.53 ct, briljantslipade diamanter 2.21 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
44 000 - 46 000 SEK
468. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
468. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
480. Nicolaes Berchem Tillskriven, Religiös scen med figurer och boskap.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
405. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
405. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1053. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 1.10 ct.
1053. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
875. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
875. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
666. SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.
666. SALONGSGRUPP, tre delar. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
143. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
135. Thure Wallner, Kungsörn med harpalt.
135. Thure Wallner, Kungsörn med harpalt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
788. BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
63. Johan Krouthén, Höstlandskap med hästekipage.
63. Johan Krouthén, Höstlandskap med hästekipage.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1478. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1478. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
27. Helmer Osslund, Fjällandskap i höstskrud.
27. Helmer Osslund, Fjällandskap i höstskrud.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
528. Gottfried Kneller Tillskriven, "Countess of Winchilsea and Nottingham".
528. Gottfried Kneller Tillskriven, "Countess of Winchilsea and Nottingham".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
102. Karl Nordström, "Kyrkesund. Norra inloppet".
102. Karl Nordström, "Kyrkesund. Norra inloppet".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
116. PRINS EUGEN. Olja på pannå. Sign Eugen o dat 1940.
116. PRINS EUGEN. Olja på pannå. Sign Eugen o dat 1940.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK