Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
206. Werner Åkerman, Kvinna med korslagda armar.
206. Werner Åkerman, Kvinna med korslagda armar.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1522. OFFERKÄRL, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1871. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
177. Anders Zorn, "August Saint Gaudens II".
177. Anders Zorn, "August Saint Gaudens II".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
33. Oskar Bergman, Tidig vår.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1081. BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.
1081. BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
144. Nils Kreuger, " 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1654. Lin Kai, Cormorants.
1654. Lin Kai, Cormorants.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
706. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
706. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1877. PRAKTVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
990. GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.
990. GRÄDDSNÄCKA, av Christian Rothe, Karlskrona 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
54. Carl Johansson, Vinterväg.
54. Carl Johansson, Vinterväg.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
877. SERVERINGSFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
684. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut.
684. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
662. BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut.
662. BANKETTSOFFA. Gustavianskt lindomearbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
762. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
762. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
290. Gió Pomodoro, "Guscio II".
290. Gió Pomodoro, "Guscio II".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
800. BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.
800. BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1283. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
1283. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
802. BORDSPENDYL. Nyrokoko, 1800-tal.
802. BORDSPENDYL. Nyrokoko, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1795. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1524. SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
798. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
798. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
104. Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron".
104. Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1282. ÖRHÄNGEN, guld samt briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
1282. ÖRHÄNGEN, guld samt briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
711. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
711. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
103. Karl Nordström, "Villefranche, vin och blomsterodling".
103. Karl Nordström, "Villefranche, vin och blomsterodling".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
797. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
797. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1825. SKÅLFAT, två stycken. Tidigt 1900-tal med Daoguangs märke.
1825. SKÅLFAT, två stycken. Tidigt 1900-tal med Daoguangs märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1181. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, band av ormskinn.
1181. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, band av ormskinn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1293. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
1293. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 0.94 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1302. ÖRHÄNGEN, två briljantslipade diamanter, tot. 1.06 ct.
1302. ÖRHÄNGEN, två briljantslipade diamanter, tot. 1.06 ct.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1042. DOSA, guld 14k, eu deux couleurs, Schweiz 1800-talets mitt.
1042. DOSA, guld 14k, eu deux couleurs, Schweiz 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
451. Carl Peter Mazer, Sittande kvinna.
451. Carl Peter Mazer, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1397. ARMRING, antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1397. ARMRING, antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
223. George Bareau, "L'histoire".
223. George Bareau, "L'histoire".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
137. Thure Wallner, Domherrar i rönnbärsträd.
137. Thure Wallner, Domherrar i rönnbärsträd.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1371. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 7,5-3,5 mm.
1371. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 7,5-3,5 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
971. BÄGARE, av Reinhold Schröder (verksam 1683-1710), Reval.
971. BÄGARE, av Reinhold Schröder (verksam 1683-1710), Reval.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
972. BÄGARE, av Matthias Dreier (verksam 1699-1710), Reval.
972. BÄGARE, av Matthias Dreier (verksam 1699-1710), Reval.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
977. BÄGARE, av Petter Friedrich Moldenhauer, Stockholm 1752.
977. BÄGARE, av Petter Friedrich Moldenhauer, Stockholm 1752.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
22. Alfred Thörne, Insjölandskap.
22. Alfred Thörne, Insjölandskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
107. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott med ångaren Wester Norrland.
107. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott med ångaren Wester Norrland.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1257. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
1257. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
442. Per Daniel Holm, Fjällmotiv med andjagande same.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
174. Anders Zorn, "Lektyr" (Mr. och Mrs. Charles Deering).
174. Anders Zorn, "Lektyr" (Mr. och Mrs. Charles Deering).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1790. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1790. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
61. Alfred Thörne, Insjölandskap.
61. Alfred Thörne, Insjölandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
450. Egron Lundgren, "Zigenerskans spådom".
450. Egron Lundgren, "Zigenerskans spådom".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
792. BORDSPENDYL, Jean Leonard Roque 1770-89, Paris. Louis XVI.
792. BORDSPENDYL, Jean Leonard Roque 1770-89, Paris. Louis XVI.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
493. Man i blå justacorp, midjebild.
493. Man i blå justacorp, midjebild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
991. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1793. Rokoko.
991. GRÄDDSNÄCKA, av Anders Schotte, Uddevalla 1793. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1002. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
1002. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1011. DRYCKESKANNA, sannolikt av John Swift, London 1759.
1011. DRYCKESKANNA, sannolikt av John Swift, London 1759.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
523. Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin.
523. Niels Fredrik Martin Rohde, Italienskt landskap med ruin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1353. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct. ca 1905.
1353. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct. ca 1905.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
793. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
793. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1213. HÄNGE, antikslipade diamanter, sekelskifte 1900.
1213. HÄNGE, antikslipade diamanter, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1541. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1851. URNA, porslin. Troligen 1600 talets mitt.
1851. URNA, porslin. Troligen 1600 talets mitt.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
1824. SKÅL, porslin. Kina, med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1529. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1529. TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1714. SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).
1714. SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
961. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
961. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
464. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
464. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
566. Carl Fredrik von Breda Efter, "Konung Gustaf III" (1746-1792).
566. Carl Fredrik von Breda Efter, "Konung Gustaf III" (1746-1792).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
291. SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal.
291. SKÅL. Diameter 20,5 cm. Iran, Keshan 1100-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
210. Carl Eldh, "Sången".
210. Carl Eldh, "Sången".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
209. Carl Eldh, "Dansen".
209. Carl Eldh, "Dansen".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
432. PEHR HÖRBERG. Tillskrivna. Olja på pannå. 4 st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1465. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
1465. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. Victor Forssell, Motiv från Stockholms omgivningar.
21. Victor Forssell, Motiv från Stockholms omgivningar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK