Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
710. SPEGEL/RAM. Gustavianskt stockholmsarbete 1790.
710. SPEGEL/RAM. Gustavianskt stockholmsarbete 1790.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1791. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1791. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1321. RING, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct, i form av orm.
1321. RING, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct, i form av orm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1320. ÖRHÄNGEN, guld med cabochonslipad lapis lazuli.
1320. ÖRHÄNGEN, guld med cabochonslipad lapis lazuli.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1105. RING, rund fasettslipad zirkon med bård av små briljantslipade diamanter.
1105. RING, rund fasettslipad zirkon med bård av små briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
657. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
657. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
891. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
891. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
904. BRÖDKORG, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1859.
904. BRÖDKORG, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1859.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1627. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1627. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
372. SEMIANTIK KURDISK GALLERI, sannolikt. 326 x 102 cm.
372. SEMIANTIK KURDISK GALLERI, sannolikt. 326 x 102 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
348. SEMIANTIK KARABAGH GALLERI. 264 x 108 cm.
348. SEMIANTIK KARABAGH GALLERI. 264 x 108 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1127. ÖRHÄNGEN, guld med små möss av korall, sent 1800-tal.
1127. ÖRHÄNGEN, guld med små möss av korall, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
150. Erik Tryggelin, "Promenad i parken".
150. Erik Tryggelin, "Promenad i parken".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1667. MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
1667. MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1756. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1756. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
6. AXEL FRIDELL, Laverad penselteckning på papper, sign o dat -15.
6. AXEL FRIDELL, Laverad penselteckning på papper, sign o dat -15.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1744. SKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1744. SKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
750. LAMPFÖTTER, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
750. LAMPFÖTTER, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal.
568. ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958. ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
958. ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
869. FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.
869. FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
296. SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran.
296. SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
295. SKÅL. Diameter 19 cm. Iran, Keshan 1100-talets andra hälft.
295. SKÅL. Diameter 19 cm. Iran, Keshan 1100-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal.
293. SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
18. Wilhelm von Gegerfelt, Landskap med mur.
18. Wilhelm von Gegerfelt, Landskap med mur.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1725. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1725. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
709. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
709. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1473. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1473. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1448. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
1448. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1447. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
1447. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1090. BROSCH, cabochonslipad granat med små pärlor, ca 1900.
1090. BROSCH, cabochonslipad granat med små pärlor, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1269. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.65 ct.
1269. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.65 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
359. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 211 x 131 cm.
359. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 211 x 131 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
534. Louis Masreliez, Antik figurkomposition.
534. Louis Masreliez, Antik figurkomposition.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
178. "Gittarspelerska".
178. "Gittarspelerska".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1622. RUYISTAV, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
1622. RUYISTAV, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
653. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
653. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
539. David Klöcker Ehrenstrahl Efter, Ren dragande en ackja.
539. David Klöcker Ehrenstrahl Efter, Ren dragande en ackja.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
681. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
681. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
540. LARS JACOB VON RÖÖK , Tusch och sepia, ej sign.
540. LARS JACOB VON RÖÖK , Tusch och sepia, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
356. SEMIANTIK KESHAN, troligen Dabir. 225 x 147,5 cm.
356. SEMIANTIK KESHAN, troligen Dabir. 225 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1018. SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.
1018. SENAPSSKÅL på fat, av Gustaf Folcker, Stockholm 1835.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
207. Carl Eldh, "Femme de Trottoir".
207. Carl Eldh, "Femme de Trottoir".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
139. Hanna Hirsch-Pauli, "Målarinnan".
139. Hanna Hirsch-Pauli, "Målarinnan".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
35. Oskar Bergman, Kustlandskap med björkar.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1861. FAT, porslin. Transition 1600-talets mitt.
1861. FAT, porslin. Transition 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
744. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
744. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
455. Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.
455. Paolo Anesi Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage och byggnader.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
704. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
704. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1747. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1747. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
561. Domenico Bossi, "Greve Mathias Rosenblad" (1758-1847).
561. Domenico Bossi, "Greve Mathias Rosenblad" (1758-1847).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
831. BORDSSKULPTURER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
831. BORDSSKULPTURER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
768. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
768. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
449. Anders Holm, Månskenslandskap; utsikt mot ett slott.
449. Anders Holm, Månskenslandskap; utsikt mot ett slott.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
406. "Herr Petter Gripenflÿckt" (Petter Gripenflycht -1676).
406. "Herr Petter Gripenflÿckt" (Petter Gripenflycht -1676).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
902. SKÅLFAT, otydlig stämpel, Ryssland 1894.
902. SKÅLFAT, otydlig stämpel, Ryssland 1894.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
724. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Senbarock, 1700-tal.
724. SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
158. Jenny Nyström, Tomte som nattar flicka.
158. Jenny Nyström, Tomte som nattar flicka.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
221. Walter Schott, Kulspelerskan.
221. Walter Schott, Kulspelerskan.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
895. BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.
895. BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1685. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1685. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
168. ANDERS ZORN, Mjukgrundsetsning, 1898, signerad.
168. ANDERS ZORN, Mjukgrundsetsning, 1898, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
166. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
166. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar och vitsippor.
34. Oskar Bergman, Vårlandskap med björkar och vitsippor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1150. BROSCH, cabochonslipad smaragd med diamanter, ca 1915.
1150. BROSCH, cabochonslipad smaragd med diamanter, ca 1915.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1648. Xu Linlu, Shrimps.
1648. Xu Linlu, Shrimps.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1312. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
1312. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
833. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
833. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1562. SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.
1562. SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
703. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
703. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
764. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
764. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
198. John Bauer, "Humpe".
198. John Bauer, "Humpe".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1446. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
1446. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1889. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1889. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK