Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1273. RING, tanzanit, 4.04 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
1273. RING, tanzanit, 4.04 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5 x 144,5 cm.
342. SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5 x 144,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
357. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 132,5 cm.
357. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
376. SEMIANTIK MESHED/MOUD. 204,5 x 131 cm.
376. SEMIANTIK MESHED/MOUD. 204,5 x 131 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
352. SEMIANTIK KAYSERI SAFF. 277,5 x 102 cm.
352. SEMIANTIK KAYSERI SAFF. 277,5 x 102 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
393. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 184,5 x 134,5 cm.
393. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 184,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
368. SEMIANTIK KIRMAN FIGURAL. 200,5 x 135 cm.
368. SEMIANTIK KIRMAN FIGURAL. 200,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
345. ANTIK KARABAGH GALLERI. 597 x 106 cm.
345. ANTIK KARABAGH GALLERI. 597 x 106 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
358. SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 135,5 cm.
358. SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
375. MATTA, semiantik Meshed/Moud. Ca 191,5 x 124 cm.
375. MATTA, semiantik Meshed/Moud. Ca 191,5 x 124 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
343. SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 139,5 cm.
343. SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
363. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 215,5 x 137 cm.
363. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 215,5 x 137 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
952. IKON med silverinfattning, S:t Nikolaus, S:t Petersburg 1842.
952. IKON med silverinfattning, S:t Nikolaus, S:t Petersburg 1842.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 20 000 SEK
1804. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1804. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1808. VAS, keramik. Sen Qing dynastin.
1808. VAS, keramik. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1907. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1907. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
629. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
629. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
7. Carl Larsson, Thorsten Laurin.
7. Carl Larsson, Thorsten Laurin.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1802. VASER, ett par, porslin, sen Qing.
1802. VASER, ett par, porslin, sen Qing.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1746. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1746. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
392. SEMIANTIK TÄBRIS. 281 x 172,5 cm.
392. SEMIANTIK TÄBRIS. 281 x 172,5 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
311. BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.
311. BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1451. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1451. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1807. VAS, porslin. Kina.
1807. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, "Fjäll".
75. Carl Fredrik Hill, "Fjäll".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
211. Jussi Mäntynen, Lodjur på bordspingla.
211. Jussi Mäntynen, Lodjur på bordspingla.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
1803. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
205. Tore Strindberg, Såningsman.
205. Tore Strindberg, Såningsman.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
202. Christian Eriksson, "Elof".
202. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
836. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
836. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1711. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1711. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
807. PORTRÄTTMEDALJONG, utförd av Samuel Hoffmeister 1793.
807. PORTRÄTTMEDALJONG, utförd av Samuel Hoffmeister 1793.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
159. Karin Stackelberg - Lagerberg, "Brita in Paris, 1906. Rue Bassano".
159. Karin Stackelberg - Lagerberg, "Brita in Paris, 1906. Rue Bassano".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
199. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
199. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1536. TESERVIS, tre delar, silver. Sen Qing dynastin, 1800-talets slut.
1536. TESERVIS, tre delar, silver. Sen Qing dynastin, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
16. Olof Arborelius, Skogsdunge, italienska kusten.
16. Olof Arborelius, Skogsdunge, italienska kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
17. Olof Arborelius, Skogsdunge med mur, italienska kusten.
17. Olof Arborelius, Skogsdunge med mur, italienska kusten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
663. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
663. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
226. Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".
226. Giovanni Bologna Efter, "Sabinskornas bortrövande".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1517. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
1517. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1684. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1684. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1736. SERVISDELAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1736. SERVISDELAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1933. JARDINIÈRE, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1933. JARDINIÈRE, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
770. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
770. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
771. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
1805. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1429. FICKUR, spindelur, tidigt 1800-tal. Vikt 87g.
1429. FICKUR, spindelur, tidigt 1800-tal. Vikt 87g.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
946. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
946. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
141. Georg Pauli, Historiserande figurstudier.
141. Georg Pauli, Historiserande figurstudier.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
140. Anna Gardell-Ericson, Flicka med krus, Bretagne.
140. Anna Gardell-Ericson, Flicka med krus, Bretagne.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
665. VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal.
665. VÄNDBÄNK. Hälsingland/Dalarna, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
204. Carl Eldh, "Självkritik".
204. Carl Eldh, "Självkritik".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
817. SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.
817. SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
74. Carl Fredrik Hill, "Oväder".
74. Carl Fredrik Hill, "Oväder".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
745. AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft.
745. AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Anders Zorn, "Christian Aspelin".
170. Anders Zorn, "Christian Aspelin".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
954. KARAFF, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
954. KARAFF, blått glas. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1797. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin.
1797. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1743. SALTKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1743. SALTKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1677. GUDOM, Blanc de Chine. Qing dynastin, 1600-tal.
1677. GUDOM, Blanc de Chine. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1255. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 1.06 ct, i form av hjärta.
1255. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. 1.06 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
934. PENNSKAFT, guld, FABERGÉ, S:t Petersburg 1800-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
820. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
820. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1613. SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.
1613. SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1620. VAS med LOCK, Nefrit. Kina, 1900-tal.
1620. VAS med LOCK, Nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1335. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 0.57 ct.
1335. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 0.57 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
189. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko, (2).
189. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko, (2).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
332. SEMIANTIK/OLD BAOTOU FIGURAL. 184,5 x 123,5-128 cm.
332. SEMIANTIK/OLD BAOTOU FIGURAL. 184,5 x 123,5-128 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
341. SEMIANTIK ISFAHAN. 200 x 140 cm.
341. SEMIANTIK ISFAHAN. 200 x 140 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
985. SOCKERRUSKA, av Jacob Johann Öhrmann (verksam 1775-1816), Reval.
985. SOCKERRUSKA, av Jacob Johann Öhrmann (verksam 1775-1816), Reval.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
173. Anders Zorn, "Grunt".
173. Anders Zorn, "Grunt".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
169. Anders Zorn, "Elin".
169. Anders Zorn, "Elin".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
180. Carl Larsson, "Reverence".
180. Carl Larsson, "Reverence".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
171. Anders Zorn, "Skrämda".
171. Anders Zorn, "Skrämda".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
396. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS FIGURAL. 217,5 x 161,5 cm.
396. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS FIGURAL. 217,5 x 161,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1719. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1719. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1693. FLASKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1693. FLASKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1694. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1694. TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1695. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1695. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK