Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1198. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.68 ct.
1198. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.68 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
757. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
757. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1666. MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Palatsdamer i trädgård.
1666. MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Palatsdamer i trädgård.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1162. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 0.73 ct.
1162. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 0.73 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1161. BROSCH, guld med briljantslipade diamanter, i form av tax.
1161. BROSCH, guld med briljantslipade diamanter, i form av tax.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1398. RING, 18k guld med en gammalslipad diamant, ca 0.70 ct. Vikt.
1398. RING, 18k guld med en gammalslipad diamant, ca 0.70 ct. Vikt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
373. SEMIANTIK LORESTAN sannolikt. 197 x 140 cm.
373. SEMIANTIK LORESTAN sannolikt. 197 x 140 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
399. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 154,5 x 102 cm.
399. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 154,5 x 102 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
812. HORN. 1800-talets andra hälft, möjligen Dieppe.
812. HORN. 1800-talets andra hälft, möjligen Dieppe.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
521. Willem van Mieris Efter, Hunddressyren.
521. Willem van Mieris Efter, Hunddressyren.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
176. Anders Zorn, "Gärdesgård".
176. Anders Zorn, "Gärdesgård".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1525. VINOFFERSKÅL, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.
1525. VINOFFERSKÅL, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
639. FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.
639. FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1690. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin.
1690. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
87 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
790. BORDSUR, av Francis Putley (1806-42), Newington Surry, England.
790. BORDSUR, av Francis Putley (1806-42), Newington Surry, England.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1190. HÄNGSMYCKE, odlade South sea pärlor med briljantslipade diamanter, tot. 0.46 ct.
1190. HÄNGSMYCKE, odlade South sea pärlor med briljantslipade diamanter, tot. 0.46 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1945. TEDOSA, porslin. Kina.
1945. TEDOSA, porslin. Kina.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
20. Axel Hjalmar Lindqvist, Skånskt landskap.
20. Axel Hjalmar Lindqvist, Skånskt landskap.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1248. COLLIER, odlade grå pärlor och briljantslipade diamanter, tot. 1.21 ct.
1248. COLLIER, odlade grå pärlor och briljantslipade diamanter, tot. 1.21 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1333. ÖRHÄNGEN, tsavoriter, tot. 2.16 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 0.70 ct.
1333. ÖRHÄNGEN, tsavoriter, tot. 2.16 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 0.70 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1290. ÖRHÄNGEN, guld med blå emalj, sent 1800-tal.
1290. ÖRHÄNGEN, guld med blå emalj, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1001. KAROTT med lock, av Francois Corbie (Paris 1783).
1001. KAROTT med lock, av Francois Corbie (Paris 1783).
Klubbat pris 
15 100 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
298. KAKELPLATTA. 20 x 23,5 cm. Troligen Persien 1200-tal.
298. KAKELPLATTA. 20 x 23,5 cm. Troligen Persien 1200-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
664. SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
664. SOFFA, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. GRÄDDKANNA, av Nils Limnelius, Stockholm 1810. Empire.
997. GRÄDDKANNA, av Nils Limnelius, Stockholm 1810. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
441. Marcus Larsson, Hav i månsken.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
656. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
656. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
712. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. TALLRIKAR, 14 stycken, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
679. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
679. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1705. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1705. BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1271. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, ca0.68ct.
1271. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, ca0.68ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1155. RING, odlad Tahiti pärla, 11 mm, med briljantslipade diamanter, tot. 1.50 ct.
1155. RING, odlad Tahiti pärla, 11 mm, med briljantslipade diamanter, tot. 1.50 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1071. ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter.
1071. ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1070. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1070. RING, 5 antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
975. TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1712-1715.
975. TUMLARE, otydlig mästarstämpel, Augsburg 1712-1715.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1178. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
1178. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
367. SEMIANTIK KIRMAN. 410,5 x 289 cm.
367. SEMIANTIK KIRMAN. 410,5 x 289 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1249. ÖRHÄNGEN, Cartier.
1249. ÖRHÄNGEN, Cartier.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1241. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
1241. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 1.22 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
388. MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.
388. MATTA, semiantik silke Turkisk. Ca 145,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1091. ÖRHÄNGEN, guld med fransar, sekelskifte 1900.
1091. ÖRHÄNGEN, guld med fransar, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
811. FIGUR. Sydtyskland, 1700-tal, Simon Trogers art.
811. FIGUR. Sydtyskland, 1700-tal, Simon Trogers art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1580. VASER, ett par, lack. Sen Qing dynasti.
1580. VASER, ett par, lack. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1584. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1584. SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1611. SKULPTUR, marmor. Kina.
1611. SKULPTUR, marmor. Kina.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
118. Prins Eugen, "Lund vid Vättern (i medljus)".
118. Prins Eugen, "Lund vid Vättern (i medljus)".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1788. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1788. SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
637. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, ca 1825.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
682. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
1663. MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
217. Arvid Knöppel, Rådjur.
217. Arvid Knöppel, Rådjur.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
600. POTTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
77. Ernst Josephson, Oscar II.
77. Ernst Josephson, Oscar II.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
780. GOLVUR. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1949. URNA, porslin. Qing dynastin.
1949. URNA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
713. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
713. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
625. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
625. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
403. "Thure Gustaf Klinckowström" (1693-1765).
403. "Thure Gustaf Klinckowström" (1693-1765).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1836. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1836. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1822. VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Sigillmärke i botten.
1822. VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Sigillmärke i botten.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1594. FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).
1594. FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
848. GLASSERVIS, 112 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
848. GLASSERVIS, 112 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1789. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1789. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1751. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1751. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1265. COLLIER, guld och emalj, Carl Wilhelm Strehlenert, Stockholm 1796-1806.
1265. COLLIER, guld och emalj, Carl Wilhelm Strehlenert, Stockholm 1796-1806.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1876. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1876. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1874. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin.
1874. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
146. Reinhold Ljunggren, Vinter, Trosa.
146. Reinhold Ljunggren, Vinter, Trosa.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK