GERHARD HENNING, figurgrupp, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1920.
Porslin, faun och nymf, polykrom och förgylld dekor. Signerad med rött hjärta under krona samt böljemärket i underglasyrblått, daterad (19)20-5-20. Höjd 27,5 cm.
Modell 1119, formgiven år 1910.
×
Logga in
Kunde inte logga in