342
402744

Pablo Picasso

(Spanien, 1881-1973)
Pablo picasso, "tête de pierrot".

"Tête de Pierrot"

Signerad Picasso och daterad 1.1.1971. Färgkrita och tusch på papp-pannå 29,5 x 20,8 cm.

Utropspris:

1 000 000 - 1 500 000 SEK

120 482 - 180 723 EUR

Klubbat pris:
920 000 SEK
Proveniens

Galerie Felix Vercel, Paris.
Privatsamling (inköpt från ovanstående 13 september 1983).

Christian Zervos, "Pablo Picasso, vol. 33 Oeuvres de 1971-1972", upptagen kat nr 1, avbildad pl. 1, sid 186.

Övrigt

Certifikat från Picasso Administration utfärdat av Claude Ruiz-Picasso daterad Paris 12 mars 2012 medföljer.
Skrift a tergo: "IH-1/4 Le matin aprés-midi".