938
358408

FULVIO BIANCONI vas, Venini, Murano, Italien 1951-52.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 180 - 3 640 EUR
3 330 - 3 810 USD
Klubbat pris
220 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Oval form, klar glasmassa, abstrakt dekor i svart och rött. Etsad signatur venini murano ITALIA. Höjd 14,5 cm, längd 22 cm.

Några ytliga repor.

Proveniens

Ian Hellström.

Modellen visad på Triennalen i Milano år 1951 och finns representerad i 'Colezione Musei Venini, Murano'.

Franco Deboni, "I Vetri Venini", Umberto Allemansi & C, bild nr 114.

Inköpt på Nordiska Kompaniet, Stockholm år 1952, för 75 kronor. Kvitto medföljer.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?