938
358408

FULVIO BIANCONI vas, Venini, Murano, Italien 1951-52.

Fulvio bianconi vas, venini, murano, italien 1951-52.

Oval form, klar glasmassa, abstrakt dekor i svart och rött. Etsad signatur venini murano ITALIA. Höjd 14,5 cm, längd 22 cm.

Några ytliga repor.

Utropspris:

35 000 - 40 000 SEK

4 217 - 4 819 EUR

Klubbat pris:
220 000 SEK
Proveniens

Ian Hellström.

Modellen visad på Triennalen i Milano år 1951 och finns representerad i 'Colezione Musei Venini, Murano'.

Franco Deboni, "I Vetri Venini", Umberto Allemansi & C, bild nr 114.

Övrigt

Inköpt på Nordiska Kompaniet, Stockholm år 1952, för 75 kronor. Kvitto medföljer.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69