Mörkblå botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med blomställningar och palmetter.
Ställvis hårt slitage, fläckar varav flera stela och några något sköra, smärre skador och revor. Något skadade sidor, kortsidorna saknar några knutrader.