Terrakottaröd botten med stor polykrom medaljong och hörnornament med stiliserade blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador och malskador. Långsidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida saknar ett par knutrader.