Blålackerad. Skärmen invändigt märkt G - 33 - BERGBOM - MAX 25W. Höjd 125 cm.
Slitage, skruv vid gångjärn saknas, små bucklor, lackbortfall.
Modellen formgiven år 1947-48 och tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O. Smith, då under namnet "Grasshopper".