Stål, läderlindade armstöd, lösa kuddar med sekundär moccaklädsel.
Slitage, smärre skador på lädret på stommen.
J. Habegger, J. H. Osman, "Sourcebook of Modern Furniture", 2nd Ed, W.W. Norton & Co 1997, modellen avbildad sid 311.
Modellen formgiven år 1964.