Fanerat med mahogny. Gallerkant och lister av mässing. I sargen låda. Signerad på lådkant ASL. Längd 55,5, bredd 41, höjd 76 cm. Nyckel medföljer.
Fottrissor saknas.
Hallrättsmästare 1771, arbetade med engelskpåverkade mahogny möbler. Mycket noga med att signera sina alster.