Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
465. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
465. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
466. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
466. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1518. SPEGELLAMPETT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1518. SPEGELLAMPETT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
477. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
477. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.
528. SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1569. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1569. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1548. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1548. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1534. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1534. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1578. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1578. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1612. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
1612. STEMCUP, porslin. 1900-tal, med Qianlong-märke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
456. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
456. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
457. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
457. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
446. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
446. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
447. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
447. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
451. STOLAR, sex stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
451. STOLAR, sex stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
388. STOLPSKÄNK. England, 1600-tal.
388. STOLPSKÄNK. England, 1600-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
336. SVENSK KONSTNÄR OMKRING ÅR 1800, Miniatyr. Gouache på ben, ej signerad.
336. SVENSK KONSTNÄR OMKRING ÅR 1800, Miniatyr. Gouache på ben, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
250. Salomon Mesdach Tillskriven, Damporträtt.
250. Salomon Mesdach Tillskriven, Damporträtt.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
669. Schweiz. Till minne av slaget vid Morgarten 1315.
669. Schweiz. Till minne av slaget vid Morgarten 1315.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
255. Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.
255. Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
139. Sten Ericson, "Gycklaren".
139. Sten Ericson, "Gycklaren".
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
659. Stierncrona, Gabriel (1669-1723),
659. Stierncrona, Gabriel (1669-1723),
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
204. Stilleben med hönsfåglar.
204. Stilleben med hönsfåglar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
670. Storbritannien. Georg II 1727-1760.
670. Storbritannien. Georg II 1727-1760.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
630. Ständernas lyckliga enighet 1739.
630. Ständernas lyckliga enighet 1739.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
627. Sveriges välstånd 1733.
627. Sveriges välstånd 1733.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
628. Sveriges välstånd 1733.
628. Sveriges välstånd 1733.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
700 SEK
786. SÅSTERRINER, ett par, troligen av John Robins, London 1784.
786. SÅSTERRINER, ett par, troligen av John Robins, London 1784.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1509. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
1509. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
701. TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.
701. TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
738. TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
738. TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1553. TALLRIK, vapenporslin. Qingd ynastin, Qianlong (1736-95).
1553. TALLRIK, vapenporslin. Qingd ynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
784. TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.
784. TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. TALLRIKAR, 8 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1552. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1552. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1580. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
1498. TALLRIKAR, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, 1720-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1482. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1482. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1481. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1481. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1523. TAZZA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
1523. TAZZA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
579. TAZZA. Troligen Italien, 1800-tal.
579. TAZZA. Troligen Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
405. TEBORD. Rörstrand 1765. Rokoko.
405. TEBORD. Rörstrand 1765. Rokoko.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
771. TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).
771. TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1547. TEDOSOR, ett par snarlika, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1547. TEDOSOR, ett par snarlika, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1592. TEDOSOR, två stycken, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
1592. TEDOSOR, två stycken, yixinggods. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
1415. TEKANNA med LOCK, jadeit. Troligen sen Qing dynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1719. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1719. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775. TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.
775. TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
767. TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.
767. TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
1591. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1591. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
777. TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.
777. TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
773. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
773. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1538. TEMPELVASER, ett par, porslin. Sen Qianlong / Jiaqing.
1538. TEMPELVASER, ett par, porslin. Sen Qianlong / Jiaqing.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK