Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
503. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
503. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1360. VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
1360. VASER, ett par, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1266. URNA, lergods. Tang dynastin (618-907).
1266. URNA, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
809. BÄGARE, av Petter Eneroth, Stockholm 1778. Rokoko.
809. BÄGARE, av Petter Eneroth, Stockholm 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
167. Arvid Knöppel, Skuttande kalv.
167. Arvid Knöppel, Skuttande kalv.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1226. ANTIK KINA, sannolikt Beijing. 344 x 272 cm.
1226. ANTIK KINA, sannolikt Beijing. 344 x 272 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1214. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 211 x 130 cm.
1214. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 211 x 130 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
274. Bergigt vinterlandskap med figurer.
274. Bergigt vinterlandskap med figurer.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
329. Bergslandskap.
329. Bergslandskap.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1234. SEMIANTIK KURDISK GALLERI, sannolikt. 326 x 102 cm.
1234. SEMIANTIK KURDISK GALLERI, sannolikt. 326 x 102 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1107. RING med ametist 4.50 ct samt diamanter totalt 0.55 ct.
1107. RING med ametist 4.50 ct samt diamanter totalt 0.55 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1241. ANTIK SENNEH. 226 x 169,5 cm.
1241. ANTIK SENNEH. 226 x 169,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
308. Carl August Ehrensvärd, Gracer.
308. Carl August Ehrensvärd, Gracer.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1210. SEMIANTIK KARABAGH. 319,5 x 168,5 cm.
1210. SEMIANTIK KARABAGH. 319,5 x 168,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. BURK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1010. BROSCH i form av en fluga med pärlor och tsavoritgranater.
1010. BROSCH i form av en fluga med pärlor och tsavoritgranater.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1004. BROSCH i form av en fluga med odlade pärlor, granat och turkoser.
1004. BROSCH i form av en fluga med odlade pärlor, granat och turkoser.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
574. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1239. SEMIANTIK SAROUK/FERAGHAN. 195 x 128,5 cm.
1239. SEMIANTIK SAROUK/FERAGHAN. 195 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
818. DOSA, ben och guld, 1700-tal.
818. DOSA, ben och guld, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1748. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1748. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
447. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
447. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1572. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1293. MÅLNING, färgpigment på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1731. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
300. Carl Johan Hjelm, Slaget vid Ölands norra udde 1564.
300. Carl Johan Hjelm, Slaget vid Ölands norra udde 1564.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1258. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 203,5 X 143,5 cm.
1258. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 203,5 X 143,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1223. SEMIANTIK KESHAN. 208 x 133,5 cm.
1223. SEMIANTIK KESHAN. 208 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1204. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 196,5 x 137 cm.
1204. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 196,5 x 137 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1222. MATTA, semiantik Keshan. 199,5 x 128 cm.
1222. MATTA, semiantik Keshan. 199,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1153. Fickur med kedja. Guld. Ø 54 mm.
1153. Fickur med kedja. Guld. Ø 54 mm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
334. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
334. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1148. Bovet. Guld. Ø 57 mm.
1148. Bovet. Guld. Ø 57 mm.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1369. OKIMINO, två stycken, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1629. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1629. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
519. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
519. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
510. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. Gusten Lindberg, "Vågen".
149. Gusten Lindberg, "Vågen".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1666. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke i rött.
1666. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1665. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1665. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1205. MATTA, semiantik Isfahan figural, 219 x 140,5 cm.
1205. MATTA, semiantik Isfahan figural, 219 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1399. PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1399. PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1711. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1711. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1669. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1669. KRUKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1496. SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.
1496. SKÅL, porslin. Qing dynstin, sen Kangxi, 1700-talets början.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1719. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1719. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1501. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
1501. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
431. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
431. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
524. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.
524. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1750. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
1750. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1692. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1692. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1685. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1685. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
987. HÄNGE i form av ett ägg med 57 st diamanter totalt ca 0.30 ct.
987. HÄNGE i form av ett ägg med 57 st diamanter totalt ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1075. HÄNGE i form av ägg, rosa emalj samt 21 st briljanter 0.30 ct.
1075. HÄNGE i form av ägg, rosa emalj samt 21 st briljanter 0.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1425. SKULPTUR, bergkristall. Kina.
1425. SKULPTUR, bergkristall. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1224. MATTA, semiantik Keshan, 203,5 x 135,5 cm.
1224. MATTA, semiantik Keshan, 203,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1215. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 127 cm.
1215. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 127 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
1361. KÄRL med LOCK, cloisonné. Sen Qing dynastin/Republik.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1337. PENSELVAS, bambu. Kina, troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?