Klassiska 580

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
813Frederick Tudgay, "Åvik af Hudiksvall".35 000 SEK
814Josefina Holmlund, Säfstaholm.26 000 SEK
815Gustaf Wilhelm Palm, "Motiv från Ariccia".44 000 SEK
816Henric Ankarcrona, Kavalleribatalj vid Atlasbergen.34 000 SEK
817Johan Philip Korn Tillskrivna, Insjölandskap med figurer vid herrgård.13 000 SEK
818Bengt Nordenberg, Slädfärd på isen.Återrop
819Johan Gustaf Sandberg, "Gustaf II Adolf som barn emottager af en bonde en liten Ölandshäst".Återrop
820Charles Antoine Coypel Hans krets, Sällskapsstycke. Motiv ur Don Quijotes leverne.Återrop
821RAFAEL, kopia efter, olja på koppar, 1600-tal.Återrop
822Rafael Efter, Ezekiels vision.24 000 SEK
823ITALIENSK SKOLA, olja på duk, troligen 1500-TAL.Återrop
824Bartolomeo Montagna Hans efterföljd, Kristus välsignar.28 000 SEK
825Johann Georg Hinz Hans krets, Vanitas med dödskalle, blommor, smycken samt attribut för konst och musik.Återrop
826Stilleben med frukter.60 000 SEK
827James Poulton, Stilleben med frukter.16 000 SEK
828Jan Weenix, Räv i hönsgården.35 000 SEK
829Pieter Gerritsz. van Roestraten, Stilleben med frukter, kniv och pokaler.Återrop
830Johan Laurentz Jensen, Stilleben med sommarblommor i glasvas.22 000 SEK
831Johan Laurentz Jensen, Stilleben med rödvita nejlikor.18 000 SEK
832William Jones of Bath, Katt med makrillar.18 000 SEK
833George Lance, Stilleben med frukter och valnötter.16 000 SEK
834Evaristo Baschenis, Stilleben med musikinstrument.250 000 SEK
835August Querfurt Hans krets, Bataljscener mellan kristna och turkar.11 000 SEK
836PIETER HARMENSZ. VERELST, uppfodrad duk.Återrop
837DAVID TENIERS D.Y, efter, uppfodrad duk.Återrop
838JAN MARTSZEN DE JONGE, hans krets, olja på pannå.Återrop
839AAbraham Storck Hans krets, Hamnbild med båtar på redden och köpmän på kaj.Återrop
840Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.Återrop
841Antonis van Dyck Hans krets, Jupiter och Callisto.28 000 SEK
842Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2).Återrop
843FLAMLÄNDSK SKOLA, ett par, olja på pannå, den ena med monogram TCE, 1600-tal.Återrop
844Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.15 000 SEK
845Robert van den Hoecke Tillskrivna, Fältläger med figurer och hästar.13 000 SEK
846Abel Grimmer, Predikanten.720 000 SEK
847Nicolas De Courteille, Nymf med satyr.105 000 SEK
848Joseph L. Hippolyte Bellangé, Sårad soldat.9 000 SEK
849Joos de Momper hans krets, Jesus och Johannes Döparen i grottan.14 000 SEK
850François Lemoyne, Venus triumf.100 000 SEK
851JOOST CORNELISZ DROOCHSLOOT, olja på pannå, signerad och daterad 1674.Återrop
852David Teniers d.y Hans efterföljd, De tre tornen vid Perk, Belgien.Återrop
853Aelbert Cuyp Hans art, Flodlandskap med borgruin och kreatur.11 000 SEK
854Johann Alexander Thiele, Pastorala landskap med figurer och kreatur.26 000 SEK
855FILIPPO LAURI, hans krets, Olja på duk, otydligt signerad FL fecit?.Återrop
856Bartholomeus Breenbergh Hans efterföljd, Ruinlandskap med figurstaffage.14 000 SEK
857Willem van de Velde Hans krets, Upprört hav med figurer i båt.Återrop
858Francois van Knibbergen Hans efterföljd, Kustlandskap med segelbåt och figurer vid byggnad.16 000 SEK
859Christian Georg Schütz Tillskriven, En hamn i månsken.Återrop
860Hendrik Maertensz. Sorgh Hans krets, Värdshusinteriör.14 000 SEK
861Salvator Rosa Hans krets, Religiös figurscen.Återrop
862JAN WYNANTS(WIJNANTS), tillskriven, olja på pannå.Återrop
863Landskap med herde och getter.11 000 SEK
864Jean-Antoine Watteau Hans efterföljd, Galanta scener.24 000 SEK
865Francois Boucher Hans efterföljd, Allegori över vintern.18 000 SEK
866Philip van Dyck, Musikuppvaktningen.26 000 SEK
867Pieter Wouwerman, Vit häst vid smedjan.Återrop
868Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.16 000 SEK
869Giovanni Domenico Cerrini ("Il Cavaliere Perugino") Hans krets, Jaktgudinann Diana.Återrop
870ANDREA SACCHI, hans krets, olja på duk.Återrop
871Man med pilgrimsstav.Återrop
872Lutspelaren.Återrop
873Cornelis de Wael Hans krets, CORNELIS DE WAEL, hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
874Gillis van Tilburg II Hans efterföljd, Flamländsk Kermesse.22 000 SEK
875BARTOLOMEO TORRIGIANO, Hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
876Simon Vouet Hans efterföljd, Dam med pärlor.Återrop
877Bartholomeus van der Helst Hans krets, Elegant yngling, midjebild.46 000 SEK
878GERARD SANDERS, olja på pannå, signerad G. Sanders.Återrop
879Jean-Baptiste van loo Efter, Kung Ludvig XV.18 000 SEK
880Pierre Gobert Hans krets, Ung skönhet vid fontän.50 000 SEK
881Nicolas de Largilliere Hans krets, Herre i allongeperuk och brun mantel.28 000 SEK
882Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt föreställande Lady Cowper.16 000 SEK
883Hendrick de Fromantiou Hans krets, Stilleben med tulpaner, pionvallmo, nejlika och riddarsporre.40 000 SEK
884JAN HENDRIK HEIN, olja på duk, monogramsignerad H. J. Hein fecit.Återrop
885Willem-Claesz Heda Hans efterföljd, Stilleben med krabba, glaspokal, ros och körsbär.70 000 SEK
886Adolph Tidemand, Kronborgs slott.Återrop
887Louis Leopold Robert, Den sovande stråtrövaren.Återrop
888CHRISTIAN WILHELM ERNST DIETRICH, tillskriven, olja på pannå, ej signerad.Återrop
889HOLLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, ej signerad, 1600-TAL.Återrop
890PETER LELY (PIETER VAN DER FAES), Hans krets, olja på duk, ej signerad.Återrop
891Jan Massys (Metsys) Hans efterföljd, Yngling med riksäpple.18 000 SEK
892Jan Griffier, Ruinlandskap med figurstaffage.60 000 SEK
893Jan Fyt Hans efterföljd, Stilleben med hare och kramsfåglar.Återrop
894Jan Vonck, Stilleben med kramsfåglar, jaktgevär och jaktväska.28 000 SEK
895Giulio Cesare Procaccini Hans krets, Maria med Jesusbarnet och Johannes Döparen.Återrop
896Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, Madonnan med Jesusbarnet och Johannes Döparen.18 000 SEK
897Carlo Cignani Tillskriven, Maria Magdalena.Återrop
898Bernardo Strozzi Hans krets, Evangelisten Johannes.60 000 SEK
899Bröllopet i Kana.Återrop
900PHILIPP JAKOB DE LOUTHERBOURG, hans krets, olja på duk uppklistrad på pannå.Återrop
901SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.Återrop
902Judit med Holofernes huvud.22 000 SEK
903Johannes Döparen.Återrop
904Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd Gustav Vasa - Fredrik I.28 000 SEK
905David von Krafft Efter, "Konung Karl XII" (1682-1718).14 000 SEK
906Pehr Hörberg, "Gustaf III" (1746-1792) och "Sofia Magdalena" (1746-1813).17 000 SEK
907David Klöcker Ehrenstrahl Efter, Bondeståndets talman Per Olsson.19 000 SEK
908Regentlängd (5).15 000 SEK
909Elias Martin, Landskap med hus och boskap.3 000 SEK
910ELIAS MARTIN, akvarell.Återrop
911Louis Jean Desprez, Italienskt landskap med bondgård och figurer.Återrop
912Johan Leonard Björkfeldt, "Domkyrkan i Götheborg".5 000 SEK