JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA, Enköping 1900-talets första hälft.
Grålackerad och förkromad metall, ställbart, utdragbart lampstativ. Märkt TRIPLEX-PENDEL PATENT MADE IN SWEDEN samt ASEA BELYSNING 4901 TYPAX. Armens längd exkl skärm ca 160+175-280 cm, skärmens diameter 25 cm.
Hårt slitage, bucklor.
×
Logga in
Kunde inte logga in