KANDELABRAR, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Förgylld och patinerad brons. Segergudinnan Viktoria uppbärande svängda bladornerade ljusarmar. Kolonnpostament med dekor av lyra och lagerkvistar. Höjd 70 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in