Klassiska 583

56 föremål
862. Guido Reni Hans krets, Kristus på olivberget.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
863. Lucas de Wael Hans krets, Klassiskt landskap med figurer vid borg.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
864. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
866. SALVATOR ROSA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
867. Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
869. Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
870. Hamn med figurer och båter.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
871. Mariano Rossi, Frambärandet i templet.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
872. Pieter Casteels III Hans efterföljd, Stilleben med fåglar och blommor.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
874. Charles Hoguet, Vilthandel.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
875. Pieter Claesz Hans krets, Måltidsstycke med krabba och frukter.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
877. Karel Dujardin Hans krets, Porträtt av en gentleman.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
878. Porträtt av en herre.
878. Porträtt av en herre.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
879. Hyacinthe Rigaud Hans efterföljd, Ludvig XIV av Frankrike (1638-1715).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
881. Mary Beale Tillskriven, "Lady Essex Finch".
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
884. Faraos dotter finner Moses.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
886. Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
887. Bombardemanget av Alger den 27 augusti 1816.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
888. Stilleben med papegoja och fjäril.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
890. Adriaen de Gryeff, Stilleben med hare, and och kramsfåglar.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
890A. Andfåglar.
890A. Andfåglar.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
891. Jan Philips van Thielen, Stilleben med blomsterkartusch.
Klubbat pris
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
892. Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
893. Georg Philipp Rugendas Hans krets, Bataljer (2).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
894. Babels torn.
894. Babels torn.
Klubbat pris
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
896. Giovanni Battista Pittoni Hans krets, Petrus med himmelrikets nyckel.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
897. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, Olja på pannå.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
899. Heinrich Friedrich Füger Hans krets, Andromache sörjer Hektor.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
900. Francois Boucher Hans efterföljd, Herdar och herdinnor.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
901. Teodoro Matteini Tillskriven, "Angelica och Medoro".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
901A. Stilleben med frukter, blommor och vy över landskap.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
903. San Marcoplatsen, Venedig.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
904. Hendrick Verschuring Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
905. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
906. Ottmar Elliger, Stilleben med hummer, frukter och remmare.
Klubbat pris
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
907. Mikael Dahl, Porträtt föreställande Madame Eliz. Herbert.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
908. OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL, Olja på duk, otydligt signerad.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
908A. Palamedes Palamedesz. II, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
909. Cornelis Verbeeck, Holländska köpmän och fartyg vid kust.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
910. Andreas Riis-Carstensen, Motiv från San Domingo, Västindien.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
911. Egbert Lievensz van der Poel, Stadsbranden.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
911A. John E. Ferneley, "Thalaba".
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
912. "Steller's Jay" (Cyanocitta stelleri) (Stellerskrika).
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
913. Jakob de Wit, Allegorisk figurscen.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
914. NICOLAES BERCHEM, hans krets, Ettpar. Olja på duk, ej signerade.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK