Klassiska 583

625 föremål
179. "DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
252. ANKOR, ett par, porslin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
137. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
241. ASK med LOCK, biskvit, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
378. ASK med LOCK, cloisonne, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
365. ASK med LOCK, jade och koppar. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
393. ASK med LOCK, järn samt invändigt förilvrad. Japan 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
357. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
356. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin troligen 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
295. ASK med LOCK, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
102. ASK med LOCK, porslin. Republik (1912-1949).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
364. ASK med LOCK, trä med dekor av nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
271. BEHÅLLARE med LOCK, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
368. BESTICK, 12+11, silver, Wang Chung, Hongkong, Kina, 1800-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
461. BODHISATTVA, Manjushri, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
57. BODHISATTVA, brons. Maitreya, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
465. BODHISATTVA, brons. Manjushri. Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
385. BODHISATTVA, marmor, Tang-stil,  troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
265. BODHISATTVA, marmor, Tang-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
390. BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
117. BOJAN med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
308. BOJAN med LOCK, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
479. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. BOJAN, porslin, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
5. BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
119. BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. BOJAN, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
518. BOJAN, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
480. BOJAN, porslin. Qing dynasti 1700-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. BOJAN, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
147. BOJAN, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
4. BOJAN, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
515. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
516. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
520. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
118. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
481. BOJANER, 11 st kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
626. BOJANER, ett par, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
222. BOJANER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
517. BOJANER, ett par, porslin, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
338. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
339. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
355. BORD, hardwood och porslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
353. BORD, hardwood, Qingdynastin troligen 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
369. BRICKA, silver, Luen-Wo, Shanghai, 1900-talets början.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
471. BRONSKÄRL, arkaiserande, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. BUDDHA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
189. BUDDHA, brons. Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
74. BUDDHA, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
126. BÄLTESDEKORATION, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
52. BÄLTESSPÄNNE, brons. Zhoudynastin (ca. 1050-221 f.Kr).
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
125. BÄLTESSPÄNNE, nefrit, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
303. BÄRTALLRIKAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
491A. BÅLSKÅL med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
200. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
219. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
490. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
180. BÖNESNURRA, koppar och brons. Tibet/Nepal ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
61. CHOCKLADKOPP med FAT, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
459. DAOISTISK GUDOM, brons, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
468. DAOISTISK GUDOM, brons, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
269. DHARMAPALA, brons. Mongoliet eller Tibet, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
390 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
358. DOKUMENTSKÅP, Kina, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
561. DRÄKTSMYCKEN (2+2), nefrit. Rikt skuren dekor, (sen Qingdynastin, 1644-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
253. ELEFANTER, ett par, blanc de chine. Republik.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
135. FABELDJUR, jade, troligen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
254. FABELDJUR, två stycken, blanc de chine, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
215. FAT MED STÄLL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
590. FAT ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. FAT med MYNT, silver. 'One Dollar', Qingdynastin, Guangxu 1899.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
213. FAT med SILFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
227. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
228. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
372. FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
374. FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK