Polykroma bibliska scener i ovaler. Hörnornament av stora tulpaner och rosor.
En kudde: något slitage, något smutsig, smärre lagningar, bristningar och skador. En kudde: slitage, något smutsig, smärre lagningar, skador, hål. Senare bakstycken.
Proveniens: Vin- och grosshandlare Hilmer Åbergs samling, sålda på Bukowskis auktion 1928, auktion 267, katalognummer 428 och 429, avbildade plansch 12.
Vin- och grosshandlare Hilmer Åbergs samling, sålda på Bukowskis auktion 1928, auktion 267, katalognummer 428 och 429, avbildade plansch 12.
Jämför Saertryk af Fynske Minder, Fischer, Ernst: Sex flamskvävnader på Glorup, 1967.