Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
377. FAT, två stycken, snarlika. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
377. FAT, två stycken, snarlika. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1405. FAT, vapenporslin. Meissen, 1700-tales mitt.
1405. FAT, vapenporslin. Meissen, 1700-tales mitt.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
375. FAT, yixinggods. Sen Qingdynasti (1644-1912).
375. FAT, yixinggods. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
251. FAT/BRICKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
251. FAT/BRICKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
839. FICKUR, diamanter och emalj.
839. FICKUR, diamanter och emalj.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1412. FIGURGRUPP, porslin. Kungl Dansk, 1780-tal.
1412. FIGURGRUPP, porslin. Kungl Dansk, 1780-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1422. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, tidigt 1900-tal.
1422. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
229. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qingdynastin (1662-1912).
229. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
25. FIGURIN, kvarts. Qingdynastin (1644-1912).
25. FIGURIN, kvarts. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1406. FIGURIN, porslin. 1740-tal, troligen Meissen.
1406. FIGURIN, porslin. 1740-tal, troligen Meissen.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1409. FIGURIN, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1780.
1409. FIGURIN, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1780.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1407. FIGURIN, porslin. Meissen, ca 1755.
1407. FIGURIN, porslin. Meissen, ca 1755.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1408. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.
1408. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
280. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
280. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
254. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
254. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1421. FIGURINER, tre stycken, biskvi. Ryssland, sent 1800-tal.
1421. FIGURINER, tre stycken, biskvi. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
153. FIGURINER, två stycken, förgylld brons, Mingdynastin, 1600-tal.
153. FIGURINER, två stycken, förgylld brons, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
81. FIGURINER, två stycken, soapstone. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
81. FIGURINER, två stycken, soapstone. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
74. FIGURINER, två stycken, sten. Kina.
74. FIGURINER, två stycken, sten. Kina.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
456. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qingdynasti (1662-1912).
456. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qingdynasti (1662-1912).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Olja på duk.
1092. FLAMLÄNDSK SKOLA 1600-TAL, Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
382. FLASKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
382. FLASKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
253. FLASKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
253. FLASKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
68. FOHUND, brons, troligen Mingdynastin (1368-1643).
68. FOHUND, brons, troligen Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
163. FOHUND, brons. Qingdynastin (1644-1912).
163. FOHUND, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
12. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
12. FOHUND, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
255. FOHUNDAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
255. FOHUNDAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1124. FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.
1124. FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1087. FRANS POURBUS II, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
1087. FRANS POURBUS II, Tillskriven, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1122. Figurscen vid hamnen.
1122. Figurscen vid hamnen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1099. Frederick Tudgay, "Charles Tottie".
1099. Frederick Tudgay, "Charles Tottie".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1061. Fredric Westin, "En Amour skjutande en pil".
1061. Fredric Westin, "En Amour skjutande en pil".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1210. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
1210. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1209. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
1209. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
214. FÄRGTRÄSNITT (2), Katsukawa Shunsho (1726-1792), Shungamotiv.
214. FÄRGTRÄSNITT (2), Katsukawa Shunsho (1726-1792), Shungamotiv.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1230. FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
1230. FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell. Gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1161. GIOVANNI DOMENICO TIEPOLO, etsning, 1757.
1161. GIOVANNI DOMENICO TIEPOLO, etsning, 1757.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1363. GLAS, fyra stycken. England, 1700-tal.
1363. GLAS, fyra stycken. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
184. GLASMÅLNING. Qingdynastin, 1800-tal.
184. GLASMÅLNING. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1368. GLASSERVIS, 60 delar. Kosta, "Odelberg", 1900-tal.
1368. GLASSERVIS, 60 delar. Kosta, "Odelberg", 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1338. GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko.
1338. GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1413. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Kungl. Dansk, 1780-85.
1413. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Kungl. Dansk, 1780-85.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
147. GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
147. GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
150. GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
150. GUANYIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
156. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
156. GUANYIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
155. GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
155. GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1211. GUERIDONER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
1211. GUERIDONER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
953. Georg Pauli, Lekande barn i grönska.
953. Georg Pauli, Lekande barn i grönska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
880. Georg Pauli, Lekande barn.
880. Georg Pauli, Lekande barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1079. Gerrit van Honthorst Hans krets, Porträtt av en ung dam.
1079. Gerrit van Honthorst Hans krets, Porträtt av en ung dam.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1125. Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Tillskriven, Madonnan.
1125. Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Tillskriven, Madonnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1140. Giuseppe Palmieri, Kung Karl Karl XII vid Bender.
1140. Giuseppe Palmieri, Kung Karl Karl XII vid Bender.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
952. Gottfrid Kallstenius, "Sommar".
952. Gottfrid Kallstenius, "Sommar".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1080. Gottfried Kneller Hans efterföljd, "Elizabetha De Salis".
1080. Gottfried Kneller Hans efterföljd, "Elizabetha De Salis".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1086. Gottfried Kneller Hans krets, "Mary Countess Cowper" (1685-.
1086. Gottfried Kneller Hans krets, "Mary Countess Cowper" (1685-.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1071. Guido Reni Efter, Sankt Jacob.
1071. Guido Reni Efter, Sankt Jacob.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
983. Gunnar Nilsson, Stående flicka.
983. Gunnar Nilsson, Stående flicka.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
984. Gunnar Nilsson, Stående kvinna.
984. Gunnar Nilsson, Stående kvinna.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
892A. Gustaf Ankarcrona, Sommarlandskap från Dalarna.
892A. Gustaf Ankarcrona, Sommarlandskap från Dalarna.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
895. Gustaf Fjaestad, Skidspår i snön.
895. Gustaf Fjaestad, Skidspår i snön.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
927. Gustaf Fjaestad, Skidspåret.
927. Gustaf Fjaestad, Skidspåret.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
894. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap i skymning.
894. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap i skymning.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
912. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap.
912. Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
335 000 SEK
Utropspris
375 000 - 400 000 SEK
1046. Gustaf Lundberg, "Christina von Heidenstam, född Groen" (1734-1769).
1046. Gustaf Lundberg, "Christina von Heidenstam, född Groen" (1734-1769).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
886. Gustaf Rydberg, Skånskt landskap.
886. Gustaf Rydberg, Skånskt landskap.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1042. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Romerska Campagnan".
1042. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Romerska Campagnan".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1040. Gustaf Wilhelm Palm, Italienskt landskap med figurer.
1040. Gustaf Wilhelm Palm, Italienskt landskap med figurer.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1041. Gustaf Wilhelm Palm, Norskt bergslandskap.
1041. Gustaf Wilhelm Palm, Norskt bergslandskap.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
561. HANDKANNA, av Johan Lund, Stockholm 1722. Senbarock.
561. HANDKANNA, av Johan Lund, Stockholm 1722. Senbarock.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
959. HELENE SCHJERFBECK, litografi, 1938-39, signerad med blyerts 56/70.
959. HELENE SCHJERFBECK, litografi, 1938-39, signerad med blyerts 56/70.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1010. Hans Dahl, "Strandheim 25 juli 1912, Fest paa Hohenzollern".
1010. Hans Dahl, "Strandheim 25 juli 1912, Fest paa Hohenzollern".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1007. Hans Dahl, Flicka i fjordlandskap.
1007. Hans Dahl, Flicka i fjordlandskap.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1008. Harald Sohlberg, " 'Sitpaa' - Maridalen".
1008. Harald Sohlberg, " 'Sitpaa' - Maridalen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
1011. Helene Schjerfbeck, "Blå Madonna".
1011. Helene Schjerfbeck, "Blå Madonna".
Klubbat pris 
5 400 000 SEK
Utropspris
3 500 000 - 4 000 000 SEK
914. Helmer Osslund, "Strandbankar vid Ångermanälven".
914. Helmer Osslund, "Strandbankar vid Ångermanälven".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
913. Helmer Osslund, "Strandlinjen vid Saxnäs" / "Vid Kultsjön".
913. Helmer Osslund, "Strandlinjen vid Saxnäs" / "Vid Kultsjön".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
892. Helmer Osslund, Afton vid havet, Ångermanland.
892. Helmer Osslund, Afton vid havet, Ångermanland.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
915. Helmer Osslund, Fjällparti från Karekiokko.
915. Helmer Osslund, Fjällparti från Karekiokko.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
953A. Helmer Osslund, Stadsbild från Paris.
953A. Helmer Osslund, Stadsbild från Paris.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
944. Henrik Nordenberg, Vid köksdörren.
944. Henrik Nordenberg, Vid köksdörren.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
556. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
556. Herman Hermansson, Göteborg 1725. Dryckeskanna, senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
946. Herman af Sillén, Fransk pansarfregatt utanför franska rivieran.
946. Herman af Sillén, Fransk pansarfregatt utanför franska rivieran.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
931. Herman af Sillén, Pansarbåtar av Äran-typ under stridsövning.
931. Herman af Sillén, Pansarbåtar av Äran-typ under stridsövning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
934. Hugo Salmson, På väg från fältet.
934. Hugo Salmson, På väg från fältet.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK