konsolbord, "Typenko", Nordiska Kompaniet, ca 1931.
Rektangulärt, svartbetsad ek, benavslut och oval fotplatta med rostfritt stål. Längd 109,5, bredd 59, höjd 73 cm.
Slitage.
C Björk, T Ekström, E Ericson,"Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum, 2009. Avbildad sid 121.
Modellen Typenko formgiven år 1931.
Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.
Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.
Läs mer