1233
724035

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 360 - 8 180 EUR
6 660 - 8 560 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med snidad eklövskrans i bandrosett. Ljusarmar av mässing. Signerade IÅ under krona samt CEV (ej identifierad stämpel, förekommer tillsammans med Åkerblads signatur). Höjd 67, bredd 44 cm.

Ett glas med folieringsskada.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?