Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
383 föremål
93. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
93. RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
168. MATTA. Semiantik Kina. 358 x 275,5 cm.
168. MATTA. Semiantik Kina. 358 x 275,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
6. FIGUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
6. FIGUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
73. KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre.
73. KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
41. GUANYIN, blanc de chine. Sen Qingdynasti about 1900.
41. GUANYIN, blanc de chine. Sen Qingdynasti about 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
80. SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.
80. SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
101. DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644).
101. DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
172. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 186 x 64 cm. Kina.
172. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 186 x 64 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
232. STÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
232. STÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
44. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
44. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
208A. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
208A. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
230. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
230. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
113. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
113. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
331. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
331. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
205. RULLMÅLNING, troligen Japan med kinesisk montering, 1800-tal.
205. RULLMÅLNING, troligen Japan med kinesisk montering, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
98. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
98. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
252. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
252. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
111. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 16/1700-tal.
111. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 16/1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
233. SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
233. SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
131. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
131. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
130. PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912).
130. PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
138. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
138. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
238. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
238. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
368. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.
33. KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
81. HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).
81. HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
7. VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.
7. VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
29. SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
29. SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
48. VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.
48. VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
217. KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal.
217. KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
203. RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.
203. RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
290. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.
290. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
254. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
254. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
169. MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm.
169. MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
170. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 181 x 61,5 cm. Kina.
170. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 181 x 61,5 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
176. MATTA. Antik Tibet. 162 x 88,5 cm. Sen Qingdynasti.
176. MATTA. Antik Tibet. 162 x 88,5 cm. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
177. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Kina. 205 x 69,5 cm.
177. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Kina. 205 x 69,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
336. FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
336. FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
91. MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
58. SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
58. SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.
57. SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
375. URNA med  LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
375. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
307. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
307. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
379. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
379. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
167. GALLERIMATTA. Semiantik Kina. 762,5 x 71,5 cm.
167. GALLERIMATTA. Semiantik Kina. 762,5 x 71,5 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
164. KESI. Siden, guldtråd och bemålning. Kina sen Qingdynasti. 72 x  42.5 cm utan ram.
164. KESI. Siden, guldtråd och bemålning. Kina sen Qingdynasti. 72 x 42.5 cm utan ram.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
346. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
346. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
23. SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.
23. SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
360. KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
360. KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
123. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
123. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
350. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
350. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
279. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
279. YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
162. ROCK. Broderat siden. Höjd 145,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
162. ROCK. Broderat siden. Höjd 145,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
282. FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
282. FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
378. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
378. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
178. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 177,5 x 61,5 cm. Kina.
178. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 177,5 x 61,5 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
221. URNA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
221. URNA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
343. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
343. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
88. FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.
88. FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
359. STEKFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
359. STEKFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
55. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina, 1900-talets början.
55. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
61. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Sen Qingdynasti (1644-1912).
61. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
53. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912).
53. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
298. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
298. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
299. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
299. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
266. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
266. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
235. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
235. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
104. BODHISATTVA, trä. Mingdynastin (1368-1644).
104. BODHISATTVA, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
259. FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
259. FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
340. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
340. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
306. KRUKA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
306. KRUKA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
157. BORD, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
157. BORD, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK