bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, efter 1931.
Betsad och lackerad furu, märkt med metallbricka. 100 x 45 cm, höjd 74 cm.
Slitage, smärre skador, senare lack.
Café Brostugan, Kärsön.
Modellen Sandhamn formgiven år 1929. Enligt NK-liggaren är ritningen till detta bord daterad 1931-07-31, beställare Meister Sven.