MATTA. "Marina". Rya. 227 x 152 cm. Signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Senare ställvis skadade fransar, flera saknas.