69
821655
Fernand Léger
(1881-1955)

FERNAND LÉGER, gouache.

Composition abstraite. Utförd cirka 1951-55. 28 x 32 cm.

Allmänt slitage.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 247 - 10 309 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Inköpt på 1950-talets första hälft av Gottfrid Boon.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Övrigt

Intyg från Mme Irus Hansma, Paris medföljer.

Kontakta specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71