286
757788

Henri Hayden

(Frankrike, 1883-1970)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris

Henri Hayden
(Frankrike, 1883-1970)

HENRI HAYDEN, signerad Hayden. Troligen utförd 1912-13. Duk.

Porträtt av man, 55 x 38,5 cm.

Ställvis med retuscher, främst vid det gröna mittpartiet och med mindre lagningar/ revor i duken. En mindre reva vid övre vänstra mittpartiet. Ställvisa mindre tryckmärken och märken efter spännramen.

Tilläggslista

Certifikat utfärdat av Pierre Célice daterat 22 november 2016 medföljer.
Konstverket kommer att upptas i den kommande catalogue raisonné.

Proveniens

Tidigare i Sven Paddocks samling, Stockholm.
Därefter i arv.

Bukowskis tackar Pierre Célice för hjälpen med katalogiseringen.